Wikipedija:Serbske biografije

Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije
Zur Navigation springen Zur Suche springen


Wobsah A B C Č Ć D E F G H Ch I J K Ł L M N O P Q R S Š T U V W Z Ž


Serbske biografije
Mjeno rodź. městno rodź. zemr. městno zemr. pow.
A
Georg Adam 8. februara 1874 Berlin 27. junija 1948 Falkensee němski lěkar, přełožowar
Horst Adam 1. apryla 1939 Jatřob žurnalist, šefredaktor Noweho Casnika
Manfred Adam 19. februara 1935 Komorow 27. apryla 1977 Wojerecy serbski žurnalist
Kito Albin 25. julija 1802 Jaseń 11. julija 1888 Gorjenow farar, spisaćel nabožinskich spisow
Alojs Andricki 2. julija 1914 Radwor 3. februara 1943 Dachau duchowny, narodny prócowar, martrar
Jan Andricki 22. oktobra 1880 Pančicy 14. oktobra 1955 Radwor wučer, kantor, kulturny a narodny prócowar, dirigent
Jan Andricki (Mł) [[]] 1618 Kulow 15. nowembra 1681 Osek wučenc, wučer filozofije, duchowny
Mikławš Andricki 30. meje 1871 Pančicy 18. decembra 1908 Žitawa duchowny, spisowaćel, publicist, přełožowar
Jan Ast 1. junija 1655 Wojerecy 3. meje 1733 Budyšin farar, přełožowar
B
Kurt Bałcar 24. februara 1918 Čelno 22. decembra 1972 Budyšin wučer, šulski nawoda, lektor, redaktor
Měrćin Bałcar 9. nowembra 1711 Baćoń 5. měrca 1785 Grunau farar, awtobiograf
Arnošt Bart 29. awgusta 1870 Lětoń 15. februara 1956 Brězynka překupc, politikar, sobuzałožer Domowiny
Jakub Bart (Mł) 27. februara 1796 Chrósćicy 7. septembra 1881 Chrósćicy farar w Chrósćicach (wot 1834), kulturny stawiznar
Jakub Bart-Ćišinski 20. awgusta 1856 Kukow 16. oktobra 1909 Pančicy basnik, publicist, redaktor, załožer serbskeje dramatiki
Jan Bartko 16. nowembra 1821 Droby 18. meje 1900 Budyšin wučer, spisowaćel, basnik, małobyrgarski demokrat
Bjedrich Batš 24. januara 1820 Tšupc 1. januara 1907 pola Hamburga wučer, misionar, awtobiograf
Mikławš Bejmak 15. awgusta 1897 Kamjenej 20. julija 1958 Pančicy-Kukow wučer, kulturny prócowar
Bjedrich August Bergan 15. septembra 1824 Dołha Boršć 16. februara 1901 Drježdźany farar, zakitowar serbstwa
Matej Berton 20. januara 1873 Trjebink 27. februara 1952 Trjebin muler, twarski předewzaćel, narodny prócowar
Benjamin Běgaŕ 20. februara 1873 Janšojce 26. septembra 1945 Wětošow farar
Ernst Immanuel Běmar (rk) 3. februara 1739 Chołm 13. septembra 1812 Klětno farar w Klětnom (wot 1764), spisowaćel
Jan Běmar 12. januara 1671 Rodecy 10. meje 1742 Budestecy farar, spisaćel nabožinskich spisow
Jan Gotthelf Běmar 11. měrca 1704 Budestecy 29. apryla 1747 Budyšin farar, spisaćel nabožinskich spisow
Jan Gotthold Běmar 29. měrca 1706 Budestecy 1. septembra 1783 Budyšin prědar, spisaćel nabožinskich spisow
Jan Gotttrau Běmar 29. awgusta 1710 Budestecy 11. junija 1779 Budestecy farar, spisaćel nabožinskich spisow
Jurij Běr (rk) 30. januara 1715 Chrósćicy 15. januara 1784 Annaburg farar we Wotrowje (prěni, wot 1758–1763), pedagogiski a narodny prócowar
Zacharias Běrlink [[]] 1619 Wojerecy 12. meje 1695 Poršicy farar, prócowar na polu rěčewědy
Marta Bětnarjowa 16. septembra 1884 Stróža 17. apryla 1965 Budyšin korčmarka, wojowarka dźěłaćerskeho hibanja
Jan Hendrich Bjar 22. oktobra 1837 Praskow 26. meje 1859 Praskow student, narodny prócowar
Albert Božydar Bjatkaŕ 24. awgusta 1815 Lutol 9. julija 1885 Choćebuz farar, publicist, zakitowar serbstwa
Michał Bjedrich 23. decembra 1855 Smjerdźaca 12. awgusta 1876 Pěskecy basnik
Mikławš Bjedrich-Radlubin 29. septembra 1859 Smjerdźaca 3. julija 1930 Worklecy farar, humoristiski spisowaćel
Robert Bjela 2. junija 1850 Łukow 22. januara 1921 Berlin lěkar, domiznowědnik, prehistorikar, basnik
Jan Bjenada (rk) 2. junija 1715 Budyšin 19. apryla 1800 Klukš farar (1741–44 Delni Wujezd, 1744–1770 Minakał, wot 1770 Klukš), přełožer a nabožinski prócowar
Jakub Bjenš (Mł) 31. januara 1808 Nowoslicy 12. septembra 1888 Ralbicy duchowny, awtobiografiski chronist
Hańža Bjeńšowa 27. měrca 1919 Róžant 15. měrca 1999 Budyšin wučerka, spisowaćelka, redaktorka
Jurij Bjermich 23. awgusta 1884 Haslow 6. januara 1953 Haslow žiwnosćer, předsyda Łužiskeho burskeho zwjazka
Wylem Bjero 4. septembra 1902 Drjejce 26. awgusta 1988 Choćebuz nowinar, wučer, spisowaćel a přełožowar
Korla Błažij 17. awgusta 1864 Běły Chołmc 24. januara 1932 Łaz šewc, zakitowar serbstwa
Carl Blechen 26. julija 1798 Choćebuz 23. julija 1840 Berlin moler
Fryco Bojt 13. oktobra 1826 Źiwize 26. oktobra 1892 Žylow wučer, publicist
Jan Bok 25. decembra 1568 Wětošow oktober 1621 Uherský Brod pedagog, basnik, politikar, humanist
Hanzo Boriš [[]] 1760 [[]] [[]] 1790 [[]] gmejnski rychtar, burski wjednik
Bohusław Awgust Ból 11. junija 1770 Bluń 21. februara 1843 Wojerecy superintendent, spěchowar wjesneho šulstwa
Karl Bohuměr Branc (rk) 29. julija 1760 Ketlicy 26. oktobra 1807 Duben farar (1782–88 Kotecy, wot 1788 Dubc), starši Serbskeho prědarskeho towarstwa, nabožinski prócowar
Achim Brankačk 21. awgusta 1926 Měrkow 18. februara 2013 Kamjenc serbski wučer, chórowy nawoda a awtor
Jan Brankačk 25. septembra 1930 Worklecy 18. septembra 1990 Lipsk wědomostnik a profesor za serbske stawizny
Jurij Brankačk 2. oktobra 1897 Łazk 7. januara 1960 Lejpold dźěłaćer, małoratar, zapósłanc wokrjesneho sejmika
Jan Brězan 31. decembra 1488 Choćebuz 1. oktobra 1549 Kralowc teolog, reformator
Jurij Brězan 9. junija 1916 Worklecy 12. měrca 2006 Kamjenc spisowaćel
Jurij Brězan 6. septembra 1900 Ralbicy 16. septembra 1948 Dubí překupc, duchowny, antifašist
Mikławš Brězan 4. awgusta 1899 Worklecy 22. apryla 1949 Worklecy skałar, ratar, wjesnjanosta
Pětr Brězan (Mł) 29. junija 1790 Sulšecy 25. měrca 1862 Ralbicy farar (wot 1832 Ralbicy), domizniski stawiznar
Michał Bjedrich Broda (rk) 25. měrca 1711 Budyšin 8. apryla 1774 Budyšin farar (wot 1755 Budyšin), nabožinski prócowar, wudaćel
Michał Awgust Brojer 23. awgusta 1801 Radwor 5. julija 1871 Budyšin wučer, kulturny stawiznar
Kito Wylem Broniš 5. decembra 1788 Pricyń 12. decembra 1881 Drjowk farar, rěčespytnik
Matej Bogumił Broniš 3. junija 1868 Lutol 12. januara 1937 Berlin farar, rěčespytnik, wodźićel Delnjołužiskich Młodoserbow
Pawoł Fryco Broniš 9. junija 1830 Jaseń 11. decembra 1898 Choćebuz farar, wudawar nabožinskeje literatury
Handrij Brósk 12. junija 1802 Rakojdy 2. julija 1877 Budestecy farar, narodny prócowar
Jurij Brósk 25. awgusta 1833 Malešecy 16. junija 1915 Zhorjelc farar, přełožowar, basnik
Jurij Brusk 30. awgusta 1889 Hórki 26. měrca 1950 Działoszyn farar, spěchowar serbskeho dźiwadła
Měrćin Brückner z Brückensteina [[]] 1650 Nowa Wjes 1. februara 1700 Budyšin tachant, nabožinski prócowar
(Jan) Jakub Bryl 8. oktobra 1842 Stara Cyhelnica 15. awgusta 1889 Stara Cyhelnica chěžkar, braška, ludowy spisowaćel
Jakub Korla Bryl 26. měrca 1811 Hrubjelčicy 17. měrca 1865 Trnava duchowny, misionar
Jan Bryl 29. měrca 1879 Stara Cyhelnica 30. decembra 1931 Budyšin wučer, stawiznar
Jan Michał Budar 9. decembra 1713 Hornja Hórka 25. nowembra 1789 Hornja Hórka ryćerkubler, prawiznik, załožer fundacije za serbsku chudźinu
Ben Budar 28. oktobra 1928 Koslow 27. oktobra 2011 Chrósćicy spisowaćel, přełožowar
Beno Budar 19. měrca 1946 Kulow lyrikar, prozaist, wudawaćel a přełožowar
Hańža Budarjowa 17. oktobra 1860 Mortkow 1. decembra 1937 Łaz ludowa basnjerka
Marja Budychojc 26. septembra 1883 Strjažow 11. februara 1946 Strjažow gmejnska sotra, ludowa spisowaćelka
Jakub Buk 6. měrca 1825 Zejicy 15. awgusta 1895 Bad Wildungen farar, wědomostnik, spisowaćel
Jan Buk 2. awgusta 1922 Njebjelčicy moler
Michał Buk 24. meje 1804 Zejicy 8. měrca 1865 Budyšin farar, spisowaćel
Jan Bulank 7. septembra 1931 Wotrow 17. januara 2002 Mješicy komponist a chórowy dirigent
C
Herbert Cerna 9. septembra 1905 Gory 24. oktobra 1955 Popojce farar, domiznowědnik
Měrana Cušcyna 22. decembra 1961 Budyšin wučerka, spisowaćelka
Jan Cuška [[]] 1766 Běły Chołmc [[]] 1795 [[]] burski wjednik
Bjarnat Cyž 4. meje 1951 Měrkow politikar a funkcionar Domowiny
Handrij Cyž 25. septembra 1758 Hruboćicy 19. meje 1815 Hennersdorf farar (1798–1806 Pfaffendorf, 1806–15 Hennersdorf), nabožinski spisowaćel katolskich Serbow
Jakub Cyž 17. decembra 1775 Časecy 2. februara 1837 Šěrachow farar, awtobiograf
Jakub Cyž 10. awgusta 1901 Žuricy 21. meje 1955 Drježdźany narodny prócowar, podpěrowar antifašistow
Jan Cyž-Hajničanski 19. decembra 1883 Kašecy 8. awgusta 1948 Zhorjelc farar, narodny prócowar, předsyda Łužiskeje narodneje rady
Jan Cyž 16. julija 1923 Njebjelčicy 21. januara 1944 pola Woronježa hudźbnik
Jan Cyž 3. junija 1955 Worklecy komponist a hudźbnik
Jan Cyž 13. januara 1898 Žuricy 21. nowembra 1985 Budyšin jurist, nakładnik, krajny rada Budyskeho wokrjesa
Jurij Cyž 18. awgusta 1848 Nowoslicy 9. apryla 1874 Nowoslicy spisowaćel
Jurij Cyž 6. oktobra 1904 Žuricy 28. septembra 1947 Praha prawiznik, kulturny prócowar, antifašist
Michał Cyž 4. decembra 1825 Nowoslicy 8. julija 1860 Kamjenc adwokat, publicist, narodny prócowar
Michał Cyž 7. meje 1858 Žuricy 13. februara 1947 Šěrachow prawiznik, zarjadnik Serbskeho domu
Mikławš Cyž 4. decembra 1825 Bóšicy 1. apryla 1853 Budyšin duchowny, spisowaćel, basnik
Pětr Cyž 17. septembra 1811 Nowoslicy 30. januara 1882 Nowoslicy kubler, wjesny šołta, herbski rychtar
Č
Křesćan Černik 29. januara 1877 Trjebin 12. septembra 1934 Grodk ratar, ludowy herc
Michał Čoch 2. nowembra 1851 Porchow [[]] 1922 Nižny Nowgorod gymnazialny wučer, składnostny basnik
Franc Čornak (Mł) 20. januara 1858 Wóspork 4. decembra 1932 Radeberg farar (1891 Mišno, 1903 Radeberg), spisowaćel a basnik
Pawoł Čornak 5. januara 1914 Šunow 11. meje 1955 Budyšin wučer, Domowinski funkcionar
Jěwa-Marja Čornakec 8. januara 1959 Worklecy spisowaćelka a dramaturgowka
Jakub Čórlich 20. julija 1900 Němcy 8. apryla 1989 ratar, župan Wojerowskeje župy (1947–51)
Mikławš Čórlich 1. nowembra 1784 Dubrjenk 1. awgusta 1858 Radwor farar, narodny prócowar
Maćij Čóška (Mł) [[]] 1690 Trupin 2. januara 1754 Račice, Čěska duchowny, wučenc
Tobias Čuderły [[]] 1647 Wojerecy 28. junija 1703 Łaz farar, spisaćel nabožinskich spisow
Ć
Jakub Ćežki (rk) [[]] 1684 Kulowc 5. awgusta 1740 Budyšin farar (wot 1721 w Kulowje), prěni zapisany chowanc Serbskeho sem., nabožinski a narodny prócowar
Donat Józef Ćěsla [[]] 1614 Chrósćicy 24. septembra 1690 Budyšin duchowny, spisaćel
Jan Ćěsla 16. decembra 1840 Nowe Boranecy 11. oktobra 1915 Neveklov lěkar, basnik, přełožowar
Michał Ćěsla 12. nowembra 1809 Radwor [[]] 1852 [[]] zahrodkar a gmejnski předsteher w Radworju, wjednik serbskeho burskeho hibanja 1848/49
Jan Ćichor 7. junija 1630 Wulke Ždźary 3. junija 1669 Wóslink farar, magister, přełožer
D
Kito Dabo 8. oktobra 1846 Popojce 17. apryla 1904 Zaspy wučer, kulturny prócowar
Karlo Kito Dalej [[]] 1806 Dešank 3. januara 1892 Choćebuz sudniski tołmačer, wučer serbšćiny
Měto Dalic [[]] 1684 Wjerbno [[]] 1740 Wjerbno burski wjednik
Jan Bohuwěr Dalwica-Dólba 6. septembra 1785 Wóspork 19. septembra 1849 Chortnica kěrlušer z luda
Jan Bohuchwał Dejka 18. februara 1779 Budyšin 2. awgusta 1853 Budyšin wudawaćel nowin a nowinar
Jurij Delan 6. awgusta 1878 Časecy 12. septembra 1952 Kukow farar, fejetonist, kulturny stawiznar, Domowinski prócowar
Jakub Delank (A.Si.) [[]] 1766 Myšecy 6. julija 1845 Hbjelsk farar (1797–1836 Hbjelsk), składnostny basnik
Hana Delanowa 16. julija 1913 Měrkow 11. meje 1947 Měrkow ludowa spěwarka, antifašistka
Jurij Delenk 22. apryla 1882 Wutołčicy 11. apryla 1918 pola Armentieres duchowny, publicist, zasłužbny organizator serbskeho časopismowstwa
Jakub Delenka 10. julija 1695 Słona Boršć [[]] 1763 Budyšin rězbar
Božidar Dobrucky 7. oktobra 1893 Wojerecy 7. měrca 1957 Budyšin farar, narodny prócowar, spisowaćel
Jan Emanuel Dobrucký (Mk) 13. februara 1854 Mošovce (SK) 19. februara 1921 Wojerecy archidiakonus we Wojerecach (wot 1885), spisowaćel a přełožer, nan B. Dobruckeho
Matej Dołhi 24. meje 1704 Dobrošecy 2. nowembra 1786 Mały Wjelkow Ochranowski prócowar
Róža Domašcyna 11. awgusta 1951 Sernjany basnica, přełožowarka a wudawaćelka
Franc Moric Domaška 24. septembra 1862 Nosaćicy 26. septembra 1931 Budestecy farar, składnostny spisowaćel
Michał Domaška 23. měrca 1820 Komorow 7. junija 1897 Ketlicy farar, pěsnjer
(Mikławš) Romuald Domaška 28. julija 1869 Koslow 2. julija 1945 Worklecy rjadny duchowny, spisowaćel, kulturny prócowar
Marjana Domaškojc 28. februara 1872 Cazow 11. awgusta 1946 Cazow basnjerka, spisowaćelka
Pětr Donat (rk) 25. junija 1766 Lejno [[]] 1841 Kulow wučer, direktor Kulowskeje šule
Tanja Donatec 27. julija 1971 Budyšin spěwarka
Mikławš Dórnik 9. meje 1877 Njebjelčicy 24. oktobra 1946 Šěrachow farar, spěchowar serbskeho dźiwadła
Kito Drabow (G.H.) 17. oktobra 1859 Rogozno (w. Choćebuz) 29. awgusta 1926 Chmjelow wučer, chórowy nawoda, Maśicar
Pětr Ławrjenc Dubjenka [[]] 1664 Kulow 14. januara 1721 Kulow farar, pěsnjer
Arnošt Ota Dučman 5. februara 1896 Běła Hora 31. oktobra 1945 Budyšin nowinar
Handrij Dučman 27. februara 1836 Bozankecy 7. apryla 1909 Drježdźany farar, spisowaćel, basnik
Pětr Dučman 13. měrca 1839 Bozankecy 6. februara 1907 Budyšin lěkar, narodny prócowar
Jurij Dumiš 18. februara 1679 Wjelkowy februar 1753 Łuty farar, spisaćel nabožinskich spisow
Jan Dwórnik 12. julija 1871 Nowa Wjes/Sprjewja 7. julija 1928 Rakecy sobuzałožer Domowiny, Łužiskeje ludoweje strony a Łužiskeho burskeho zwjazka
Benedikt Dyrlich 21. apryla 1950 Nowa Wjeska basnik, přełožowar, nowinar a politikar
E
Kito Ela 13. apryla 1949 Komorow pola Rakec wučer, nawoda Choćebuskeho WITAJ-centruma
Juro Ermel [[]] 1610 Kalawa [[]] 1685 Choćebuz Měšćanski wučer a farar, spisaćel
Carolina Eyckec 26. decembra 1987 blisko Berlina hudźbnica
F
Kryšan Bjedrich Faber 19. nowembra 1682 Bukow 9. apryla 1748 Klukš farar, zběrar serbskich knihow
Krystof Gabriel Fabricius 18. meje 1684 Tśěšojce 12. junija 1757 Dubc farar, spisaćel, rozswětler
Handrij Falka 18. awgusta 1837 Bukojna 8. apryla 1917 Bukojna ludowy basnik
Hanka Fascyna 16. nowembra 1935 Komorow pola Rakec 15. apryla 2002 Komorow p.R. slawistka a direktorka Budyskeho Serbskeho muzeja
Helmut Faska 8. apryla 1932 Wuježk rěčespytnik
Gustaw Feurich 8. decembra 1868 Hodźij 1. februara 1949 Hodźij přirodospytnik
Frank Förster 3. julija 1937 Mužakow 13. meje 2011 Radobyle ludowědnik, stawiznar, awtor
Korla Awgust Fiedler 15. nowembra 1835 Njezdašecy 16. meje 1917 Budyšin wučer, pěsnjer, hudźbnik, kulturny prócowar
Jan Arnošt Frajšlag 22. nowembra 1869 Debsecy 8. apryla 1951 Hornja Hórka wučer, komponist, chórowy dirigent
Jan Józef Ignac Freišlag ze Šmidentala [[]] 1670 Chrósćicy 2. měrca 1743 Budyšin duchowny, nabožinski prócowar
Abraham Frencel 19. nowembra 1656 Kózło 15. apryla 1740 Schönau farar, magister, sorabist, domiznowědnik, stawizniski slědźer
Michał Frencel 2. februara 1628 Běčicy 29. junija 1706 Budestecy farar, rěčespytny slědźer, sobuzałožer hornjoserbskeje spisowneje rěče
Michał Frencel 14. februara 1667 Budestecy [[]] 1752 Wojerecy farar, basnik
Salomon Bohuchwał Frencel 25. januara 1701 Čorny Chołmc 22. měrca 1768 Wojerecy farar, spisaćel a chronikar
Alfons Frencl 14. decembra 1946 Róžant wučer, spisowaćel, domiznowědnik
Helmut Fryča 1. apryla 1907 Wednarecy 20. julija 1964 Budyšin wučer, hudźbnik, komponist a dirigent w SLA
Jan Albert Nathanael Fryco 22. julija 1772 Lubin 24. měrca 1803 Łojow farar, prócowar na polu spisowneje serbšćiny
Jan Bjedrich Fryco 20. septembra 1747 Gołkojce 15. januara 1819 Gołkojce farar, spisaćel, rěčewědnik a demograf
Pomgajbog Kristalub Fryco 16. oktobra 1744 Gołkojce 17. měrca 1815 Choćebuz farar, pietist, spisaćel, basnik
Mikławš Jakub Fulk 15. awgusta 1754 Chrósćicy 11. meje 1829 Budyšin duchowny, katolski rozswětler, nabožinski prócowar
G
Izolda Gardošowa 5. septembra 1938 Žitawa 20. septembra 1979 Budyšin wědomostnica-folkloristka, bibliografka
Jan Gelanski 3. nowembra 1699 Hnašecy 9. februara 1767 Hodźij žiwnosćer, dohladowar statnych dróhow, polyglot
Handrij Gědan 13. apryla 1728 Cyžecy 29. januara 1783 Bart wučer, kantor, spisaćel nabožinskich spisow
Dabit Boguwěr Głowan 13. apryla 1788 Čorny Chołmc 2. nowembra 1865 Berlin wučer, wuznamny pedagog, spisowaćel, zakitowar serbstwa
Hendrich Głowan 20. oktobra 1833 Huštań 1. nowembra 1884 Lutol wučer, spisowaćel
Kito Samuel Głowan 24. měrca 1774 Wojerecy 30. apryla 1837 Malin wučer, zakitowar serbstwa
Měrćin Golian 10. oktobra 1692 Wotrow 9. meje 1759 Budyšin farar, spisaćel nabožinskich spisow
Jan Gólč 4. meje 1864 Rakecy 16. oktobra 1916 Rakecy farar, kulturny prócowar
Julius Herman Gólč 5. julija 1831 Dubo 2. apryla 1906 Rakecy farar, zakitowar serbstwa
Fryco Grěšeńc 8. meje 1891 Dubje 27. februara 1965 Wětošow wučer, wojowar za socialne prawa dźěławych
Jan Greško 22. oktobra 1854 Drjowk [[]] 1925 Waršawa narodny prócowar, pućrubar serbsko-pólskeje wzajomnosće
Maks Gros 2. decembra 1897 Zubornička 16. junija 1981 Chróstawa funkcionar Domowiny
Jan Grólmus 23. decembra 1851 Radwor 17. januara 1924 Radwor wučer, šulski direktor, kulturny prócowar
Marja Grólmusec 24. apryla 1896 Lipsk 6. awgusta 1944 Ravensbrück wučerka, nowinarka, antifašistka
Kito Grys 10. meje 1766 Hajnk 26. februara 1855 Žylow wučer, kěrlušer
Mjertyn Grys 8. oktobra 1818 Hochoza 21. oktobra 1878 Nowa Wjas wučer, kěrlušer, basnik
H
Jan Haješ 22. januara 1873 Lipiny 5. decembra 1960 Łaz překupc, spěchowar serbskeho kulturneho žiwjenja
Jurij Hajna 11. septembra 1877 Židow 6. septembra 1952 Budyšin moler, raděrowar
Mikławš Hajna 29. oktobra 1876 Kukow 19. septembra 1941 Konjecy wučer, ludowy spisowaćel, fejetonist
Richard Hajna 18. septembra 1897 Splósk 11. junija 1961 Splósk wikowar, braška, narodny prócowar
Jan Hajnca 13. nowembra 1852 Njeswačidło 31. měrca 1926 Wjelećin ludowy basnik
Pětr Bjedrich Halka 25. januara 1761 Bobolcy 4. meje 1833 Jabłońc farar, domiznowědnik
Hodan Hawštyn Hałš [[]] 1640 Kulowc 19. nowembra 1703 Kulow farar (1675–83 Radwor, wot 1683 Kulow)
Jan Arnošt Hančka 11. septembra 1867 Hućina 17. junija 1928 Poršicy wučer, ludowy spisowaćel
Jan Jurij Prokop Hančka 7. meje 1731 Radwor 4. junija 1789 Klóšter Marijina Hwězda rjadnik, rěčespytnik, spisaćel nabožinskich spisow
Jurij Handrik 10. měrca 1897 Jaseńca 17. septembra 1963 Njebjelčicy farar, kulturny prócowar, podpěrowar Domowiny
Matej Handrik 5. apryla 1864 Jamno 6. februara 1946 Erdeborn farar, serbowědnik, narodny prócowar
Michał Handrik-Ćěsla 23. decembra 1846 Radwor 22. junija 1928 Fribourg mjezynarodnje připóznaty wuměłski knihiwjazar
Beno Hanski 18. junija 1922 Pěskecy 30. junija 1979 Zdechovice ratar, předsyda kooperacije "Sorabija"
Jan Hanski 24. nowembra 1925 Njebjelčicy 15. julija 2004 Eisenhüttenstadt moler
Jan Hantšo-Hano 17. septembra 1846 Slepo 31. oktobra 1901 Slepo ratar, domiznowědnik
Jan Haša (1575) [[]] 1575 Njeswačidło 28. februara 1650 Budyšin farar (1621–30 Kulow), prěni serbski tachant w Budyšinje
Jan Haša 4. meje 1842 Zajdow 19. meje 1863 Zajdow Spisaćel, přełožowar
Mikławš Haša 24. awgusta 1862 Zajdow 31. julija 1890 Zajdow wučer, kulturny prócowar
Jan Michał Haška 13. septembra 1778 Kulow 27. januara 1854 Budyšin farar, spisaćel nabožinskich spisow
Michał Haška 4. oktobra 1827 Kulow [[]] 1870 Moravská Ostrava zastojnik, prozaist w młodych lětach
Gusta Hatas 14. junija 1842 Mała Dubrawa 12. decembra 1901 Horni Wujězd brunicowy dźěłaćer, ludowy basnik
Korla Benjamin Hatas 19. apryla 1806 Łućo 24. januara 1839 Njeswačidło farar, basnik
Michał Haupt 16. februara 1750 Lubjenc 19. měrca 1799 Wulki Wjelkow wučer, přełožowar, kěrlušer
Jan Bohumił Hauptmann (G.H.) 19. meje 1703 Wittenberg 2. februara 1768 Lubnjow farar (wot 1750 Lubnjowski wyši farar), delnjoserbski gramatikar
Jan Józef Hawštyn Hauptmann 11. februara 1709 Kulow 10. meje 1771 Budyšin duchowny, spisaćel
Awgust Bjarnat Hawfa 13. oktobra 1819 Budyšin 3. apryla 1874 Róžant wučer, dopisowar do Katolskeho Posoła
Wylem Haža 16. awgusta 1891 Nowe Město/Sprjewja 4. decembra 1954 Miłoraz dźěłaćer, Domowinski prócowar
Jan Hejduška 14. nowembra 1915 Njebjelčicy [[]] 1944 na wuchodnej fronće aktiwni čłon Praskeje Serbowki, basnik
Jurij Hejduška 19. apryla 1874 Hórki 8. meje 1956 Budyšin duchowny, spisaćel nabožinskich spisow
Jan Hejna 29. septembra 1816 Mała Boršć [[]] 1891 Awstralska wjednik serbskeho burskeho hibanja 1848/49, ludowy basnik
Arnošt Helas 6. oktobra 1840 Psowje 13. oktobra 1920 Njeswačidło ćěsla, ludowy basnik a spisowaćel
Jurij Henčl 6. awgusta 1905 Kozarcy 4. januara 1938 Kozarcy student, fejetonist, narodny prócowar
Arnošt Hennersdorf 11. oktobra 1884 Přiwćicy 27. januara 1965 Dažin ratar, kulturny prócowar
Jan Hercog 1. februara 1924 Krakecy 6. junija 1979 Budyšink muler, pioněr brigadneho hibanja Serbskeje młodźiny, kulturny a Domowinski prócowar
Arnošt Herman 28. januara 1871 Wuricy 13. januara 1940 Budyšin prawiznik, domiznowědnik, předsyda Maćicy Serbskeje
Jakub Herman 6. meje 1836 Swinjarnja 10. meje 1916 Worklecy farar, mecen a spěchowar serbskeje literatury
Hańža Hernaštec [[]] 1750 Rachlow 2. awgusta 1769 Wojerecy wopor feudalneje justicy
Bjarnat Hicka 22. oktobra 1867 Ralbicy 3. měrca 1923 Worklecy farar (1910–22 Chrósćicy), literarny prócowar
Mikławš Hicka 13. januara 1821 Hórki 14. decembra 1899 Špitl wučer, publicist, małobyrgarski demokrat (1848/49)
Pětr Hila 31. julija 1860 Šunow 21. nowembra 1932 Chrósćicy wučer, kantor, dirigent
Michał Hilbjenc 4. julija 1758 Bórk 4. decembra 1816 Budyšin farar, składnostny basnik
Alwin Hladki 14. awgusta 1898 Brězow 6. januara 1965 Čornjow muler, kulturny prócowar
Arnošt Holan 29. decembra 1882 Janecy 12. decembra 1948 Budyšin wučer, antifašist
Jan Arnošt Holan 25. měrca 1853 Drječin 1. februara 1921 Lukojanow gymnazialny wučer, spisowaćel
Jan Hórčanski 19. meje 1722 Wujezd 18. decembra 1799 Zhorjelc gymnazialny wučer, spisowaćel, rozswětler
Michał Hórnik 28. awgusta 1814 Nowoslicy 10. apryla 1873 Chrósćicy ludowy wuměłc-husler, spěwar
Michał Hórnik 1. septembra 1833 Worklecy 22. februara 1894 Budyšin duchowny, filolog, kulturny stawiznar, spisowaćel, přełožowar, wudawaćel
Jan Božydar Hultš 4. junija 1866 Wjaska 29. meje 1925 Gelsenkirchen gymnazialny profesor, spisowaćel, basnik
Hanso Hünchen 29. nowembra 1892 Radowiza 22. apryla 1977 Groźišćo wučer, kulturny prócowar, ludowy powědar
Ch
Jurij Chěžka 22. julija 1917 Hórki oktober 1944 pola Kragujevaca basnik, antifašist
Jan Chojnan 24. awgusta 1616 Wiki [[]] 1664 Lubnjow farar, rěčespytnik
I
Jaroměr Hendrich Imiš 16. decembra 1819 Bukojna 12. decembra 1897 Hodźij farar, narodny a kulturny prócowar
Mila Imišowa rodź. Pfulec 26. měrca 1827 Přišecy 21. februara 1895 Hodźij basnjerka
Richard Iselt 2. apryla 1889 Budyšin 16. oktobra 1965 Budyšin wučer, spisowaćel
J
Mikławš Jacsławk 13. februara 1827 Nowoslicy 29. julija 1862 Njebjelčicy duchowny, basnik, satěriski spisowaćel
Michał Jakobi [[]] 1628 Kamjenc [[]] 1694 Sepicy farar, rěčespytnik
Arnošt Bohuwěr Jakub 16. februara 1800 Budyšin 4. februara 1854 Budyšin farar, spisaćel
Jan Bohuwěr Jakub 28. julija 1849 Budyšin 28. apryla 1913 Drježdźany gymnazialny profesor
Jurij Jakub 24. oktobra 1839 Budyšin 21. nowembra 1913 Budyšin farar, předsyda Serbskeje prědarskeje konferency
Filip Jakubaš 27. apryla 1895 Bójswecy 9. meje 1966 Šěrachow wučer, słownikar
Józef Jakubaš 15. nowembra 1890 Bójswecy 13. februara 1958 Worklecy farar, basnik, spisowaćel
Jan Hawštyn Jakubec 5. oktobra 1700 Bělšecy 21. oktobra 1778 Budyšin duchowny, fundator hospitala w Kulowje
Mikławš Jakubica [[]] [[]] [[]] [[]] [[]] [[]] farar, přełožer Noweho testamenta do serbšćiny
Gustaw Janak 16. oktobra 1895 Čelno 30. meje 1980 Budyšin knihikupc, kulturny prócowar
Korla Janak 23. januara 1891 Chelno 27. meje 1968 Chelno komunistiski rewolucionar
Caspar Janitius [[]] 1550 Budyšin 18. měrca 1597 Budyšin wučer, magister, basnik, humanist
Jan Awgust Janka 14. měrca 1764 Bukecy 8. decembra 1833 Chołm farar, sobuwudawaćel prěnjeho serbskeho časopisa
Jakub Janus [[]] 1530 Choćebuz [[]] 1583 Rólany duchowny, wučenc a humanist
Jakub Janus 23. septembra 1568 Lubnjow [[]] 1650 Chocébuz prawiznik, stawizniski slědźer
Pětr Innocenc Jawork 17. meje 1836 Miłoćicy 2. julija 1897 Osek farar, publicist
Maćij Wjacław Jäckel 11. septembra 1655 Kulow 16. januara 1738 Praha rězbar čěskeho baroka
Jan Awgust Jenč 10. měrca 1836 Budyšin 22. decembra 1918 Niederlößnitz wučer, stawiznar, ludowědnik, přirodowědnik
Korla Awgust Jenč 8. oktobra 1828 Čornjow 15. měrca 1895 Palow farar, bibliograf, literarny historikar, stawiznar, organizator studentskeho žiwjenja
Rudolf Jenč 30. awgusta 1903 Budyšin 5. apryla 1979 Budyšin literarny stawiznar a rěčespytnik, kulturny prócowar
Pawoł Jenka 11. februara 1907 Mikow 6. meje 1971 Budyšin wučer, hudźbnik, kulturny prócowar
Jurij Ješki 15. měrca 1896 Kopšin 3. nowembra 1970 Praha twarski inženjer, kulturny prócowar
Jan Jakub Jězorka 2. septembra 1809 Jawor [[]] 1850 [[]] wulkobur, wjesny sudnik w Jaworje, wjednik burskeho hibanja 1848/49
Matej Jokuš (A.Si.) [[]] 1668 Čorne Noslicy 31. awgusta 1735 Hbjelsk farar (1698–1735 Hbjelsk), nabožinski přełožer (biblije)
Hajno Jordan 24. nowembra 1882 Popojce 28. měrca 1917 Villers devant le Tour wučer, mjenowědnik, kulturny prócowar
Hendrich Jordan 20. februara 1841 Čelno 3. měrca 1910 Popojce wučer, spisowaćel, narodny prócowar
Jan Pětr Jordan 15. februara 1818 Čěškecy 20. meje 1891 Wiń slawist, publicist, redaktor, nakładnik
Karlo Jordan 22. meje 1885 Popojce 3. meje 1967 Choćebuz wučer, narodny prócowar
Jan Bohumił Junghänel 21. decembra 1753 Wóspork 13. februara 1810 Slepo farar, składnostny basnik, ludowědnik
Hrjehor Józef Just (Mł) 28. februara 1671 Kukow 22. meje 1742 Chrósćicy farar (wot 1719 Chrósćicy), załožer fundacije za wukubłanje Serbow
Jan Just 7. apryla 1869 Nowa Jaseńca 1. awgusta 1922 Kulow farar, kulturny prócowar
Mikławš Just 11. awgusta 1885 Kulow 11. septembra 1975 Kulow farar, kulturny prócowar
Měrćin Bjarnat Just z Friedensfelsa [[]] 1642 Kukow 9. junija 1721 Budyšin Budyski tachant, spisaćel, wudawaćel
K
Erich Kalc 12. měrca 1902 Gołkojce 19. měrca 1920 pola Strobic dźěłaćer, wojowar Delnjołužiskeje čerwjeneje armeje
Korla Awgust Kalich 10. julija 1844 Lutyjecy 12. septembra 1900 Oschatz farar, dr.phil.
Jan Awgust Kapler 12. junija 1851 Wownjow 10. měrca 1937 Hermanecy/Sprjewja wučer, basnik w młodych lětach
Pawoł Božidar Kapler 27. januara 1887 Budyšin 23. junija 1942 Dorf Wehlen farar, kulturny prócowar
Kurt Karnawka 29. apryla 1866 Choćebuz 18. apryla 1944 Grodk lěkar, spisowaćel, komponist
Měrćin Kasper 26. julija 1929 Brězynka 12. nowembra 2011 Budyšin historikar, direktor Instituta za serbski ludospyt, šefredaktor Lětopisa
Měto Kašk 5. nowembra 1610 Mašow 6. oktobra 1727 Drěnow knjejstwowy fojt, powědar, chronist
Gerat Kašpor 24. junija 1930 Brězynka 21. oktobra 1967 Choćebuz žurnalist, dołholětny načolnik serbskeho rozhłosoweho studija
Handrij Kerk 10. februara 1822 Čornjow 13. awgusta 1894 Bukecy kubler, sejmski zapósłanc
Jan Awgust Kerk 31. julija 1865 Čornjow 2. měrca 1938 Pěrno wučer, spisaćel
Měrćin Kerk 29. januara 1896 Droždźij 18. oktobra 1965 Droždźij pjekarski mišter, kulturny prócowar
Michał Kětan 3. septembra 1892 Słona Boršć 30. apryla 1965 Budyšin farar, kulturny stawiznar, redaktor
Jakub Kilank 17. septembra 1856 Łusč 13. nowembra 1916 Travnik gymnazialny profesor, w młodych lětach spisowaćel
Rudolf Kilank 22. meje 1937 Kanecy 1. měrca 2012 Budyšin katólski farar
Jakub Anton Kilian 25. apryla 1683 Kulow 15. meje 1759 Budyšin farar, spěchowar ludoweho kubłanja, magister philosophiae
Jan Kilian 22. měrca 1811 Delany 12. septembra 1884 Serbin farar, basnik, kěrlušer, nawjedowar wupućowarjow do sewjerneje Ameriki
Jurij Kislink 15. februara 1788 Chrósćicy 5. nowembra 1869 Chrósćicy pastyr, twarc časnikow a sykawow
Fryco Kitlar 19. oktobra 1891 Radowiza 22. meje 1981 Choćebuz wučer, ludowy wuměłc
Hanzo Fryco Wylem Kito 14. meje 1842 Konopotna [[]] 1903 Berlin kowar, wobdźělnik na wójnje Pruskeje přećiwo Danskej 1864
Fryco Klawš [[]] 1820 Kuparske Borkowy [[]] 1900 Kuparske Borkowy syn kolonista, ratar
Ota Kleiber 31. julija 1860 Šunow oktober 1895 Wiń gymnazialny profesor, w młodych lětach spisowaćel
Jakub Klimank 12. apryla 1871 Kulow 14. apryla 1899 Kukow wučer, hudźbnik
Bjedrich Adolf Klin 23. oktobra 1792 Bart 4. nowembra 1855 Budyšin rěčnik, dr.jur.
Karlo Klinka 15. junija 1840 wudwor Bošojce 18. apryla 1864 pola Düppela Dźěłaćer, wobdźelnik na wójnje Pruskeje přećiwo Danskej 1864
Jan Kmoch 4. septembra 1812 Kołwaz 4. decembra 1881 Chwaćicy ratar, braška
Christian Knauth 19. decembra 1706 Zhorjelc 7. januara 1784 Friedersdorf pola Zhorjelca farar, němski cyrkwinski stawiznar
Jan Knebel 17. meje 1903 Haslow 4. oktobra 1962 Pančicy-Kukow skałar, funkcionar dźěłaćerskeho hibanja
Hanuš Knjez 22. februara 1863 Budyšin 14. januara 1887 Budyšin wučer, spisaćel, litograf
Wjacsław Kobalc [[]] 1685 Kulow 12. nowembra 1757 Kulow wot 1735 farar w Kulowje, nabožinski spisowaćel katolskich Serbow
Wjacsław Měrćin Kobalc 17. februara 1732 Kulow 2. meje 1796 Šěrachow duchowny, nabožinski prócowar
Jan Křesćan Awgust Kocor 9. junija 1738 Budyšin [[]] 1784 Lipsk kandidat duchownstwa, spisar stawizniskeje knihi
Korla Awgust Kocor 3. decembra 1822 Zahor 19. meje 1904 Ketlicy wučer, komponist a dirigent
Jurij Koch 15. septembra 1936 Hórki žurnalist, spisowaćel a dramatikar
Jan Křesćan Koernig 10. junija 1791 Krobnica 19. januara 1858 Rakecy farar, składnostny basnik a komponist
Jan Pětr Kochta 28. měrca 1824 Židow 27. februara 1886 Waldheim wučer, kulturny prócowar, małobyrgarski demokrat 1848/49
Adolf Kokla [[]] 1830 [[]] 12. měrca 1891 Drježdźany piwarski mišter, fotograf
Jan Kokla 26. decembra 1799 Njebjelčicy 3. januara 1865 Njebjelčicy wulkobur a gmejnski předstejer, wjednik burskeho hibanja 1848/49
Jurij Kokla 21. měrca 1904 Wudwor 3. meje 1979 Worklecy čeladnik, wjesnjanosta, předsyda prodrustwa
Michał Kokla (1819) (Mł) 20. septembra 1819 Pozdecy 6. decembra 1869 Wostrowc farar (wot 1860 Wostrowc), nabožinski spisowaćel katolskich Serbow
Michał Kokla 25. oktobra 1840 Worklecy 29. awgusta 1922 Chrósćicy burski kubler, zapósłanc krajneho sejma
Michał Kokla 22. awgusta 1907 Sernjany 16. měrca 1967 Nowa Wjeska politiski prócowar, ludowy powědar
Mikławš Kokla 5. oktobra 1901 Sernjany 11. měrca 1980 Worklecy ludowy dopisowar, ludowědny zběrar a zapisowar, narodny prócowar
Kito Komer 3. decembra 1814 Radojz 21. měrca 1870 Njabožkojce wučer, zběraćel serbskich ludowych pěsnjow
Boguwěr Końcak 8. apryla 1807 Popojce 2. decembra 1868 Dešno wučer, zakitowar serbskeje rěče a kulturny prócowar
Michał Konrad (JM) 15. decembra 1730 Lubań 16. januara 1801 Kamjenc ludowědnik, serbski prědar a diakon
Józef Prawosław Kordina 19. měrca 1829 Chwalkonice, Čěska 8. januara 1888 Minakał farar (1854–61 Wojerecy, potom Minakał), nabožinski spisowaćel
Měto Korjeńk 1. nowembra 1841 Gołkojce 29. februara 1916 Choćebuz farar, kulturny prócowar
Karlo Boguchwał Korn 8. januara 1777 Maliń 30. apryla 1850 Małe Dobrynje farar, łahodny germanizator
Wylem Boguchwał Korn 5. awgusta 1778 [[Maliń] 28. apryla 1835 Choćebuz farar, łahodny germanizator
Mato Kosyk 18. junija 1853 Wjerbno 22. nowembra 1940 Albion farar, farmar, basnik, klasikar delnjoserbskeje literatury
Křesćan Bohachwał Kowar [[]] 1703 Bukecy 1. februara 1778 Wóslink farar, spisowaćel
Pětr Kowar [[]] 1875 Koporcy 13. februara 1945 Drježdźany ludowy spisowaćel, moler
Pětr Filip Kowar 1. meje 1688 Ćěmjercy 23. meje 1737 Budyšin nabožinski prócowar, spisaćel
Hajko Kozel 13. awgusta 1966 Budyšin stawiznar, prawiznik, politikar Lěwicy
Wójćech Kóčka 13. oktobra 1911 Wownjow 18. nowembra 1965 Poznań archeolog, uniwersitny profesor w Pólskej
Jakub Franc Kóchta [[]] 1628 Kulow [[]] 1700 Gräfenhain farar, nabožinski prócowar
Hanzo Kózlik* 12. awgusta 1806 Lejno 6. decembra 1887 Zły Komorow farar, Złokomorowski arcydiakon (nic w NBS)
Jan Kózlik [[]] 1840 Zły Komorow 2. oktobra 1903 Kragujevac wobdźělnik na wuswobodźerskim boju južnych Serbow
Franc Kral 26. nowembra 1886 Radwor 25. septembra 1915 pola Loos wučer, prócowar towarstwoweho žiwjenja, sobuzałožer Domowiny
Jakub Kral 23. julija 1828 Chrósćicy 22. apryla 1911 Radwor wučer, domiznowědnik, ludowy spisowaćel
Jan Kral 25. decembra 1853 Ćěmjercy [[]] 1906 Kamjenica prawiznik, w młodych lětach basnik a přełožowar, spěchowar serbskeho dźiwadła
Jurij Kral 16. apryla 1864 Radwor 27. nowembra 1945 Worklecy farar, słownikar, gramatikar
Měrćin Kral 15. meje 1872 Klukš 15. februara 1950 Mały Wjelkow wučer, stawiznar a rěčewědnik
Michał Awgust Kral 27. septembra 1836 Bart 17. meje 1905 Sokolca wučer, spisowaćel, ilustrator
Mikławš Kral 30. junija 1791 Ćěmjercy [[]] 1812 w Ruskej ludowy herc
Bjarnat Krawc 5. februara 1861 Jitro 25. nowembra 1948 Varnsdorf wučer, komponist, hudźbny wědomostnik
Jan Krawc 26. měrca 1896 Luchow 11. nowembra 1969 Budyšin wučer, domiznowědnik
Jan Awgust Krawc 21. měrca 1879 Jitk 1. junija 1947 Adolfowa Hěta wučer, šulski dohladowar w Kamjenskim wokrjesu
Křesćan Krawc 7. awgusta 1938 Lemišow spisowaćel a awtor wjertnych knihow
Pawoł Krawc 30. awgusta 1885 Konjecy 17. februara 1954 Horni Wujězd wučer, ludowy wuměłc
Pawoł Krawc 18. měrca 1901 Połpica 26. septembra 1980 Lemišow muler, twarski nawoda noweho Serbskeho domu, Domowinski funkcionar
Hanka Krawcec 13. měrca 1901 Drježdźany 19. oktobra 1990 Jiříkov molerka a grafikarka
Marja Krawcec 1. nowembra 1948 Worklecy (ze Smječkec) 14. apryla 2014 serbska awtorka, režiserka a basnica
Pawlina Krawcowa rodź. Renusojc 18. decembra 1890 Gołkojce 16. septembra 1941 Gołkojce wušiwarka, ludowa wuměłča, wopor fašizma
Alwin Krawčik 19. meje 1889 Drježdźany 20. julija 1969 Budyšin małoratar, sobuzałožer Łužiskeho burskeho zwjazka
Měrćin Krječmar 8. oktobra 1842 Hózk 18. oktobra 1864 Hózk gymnaziast, spisowaćel
Mikławš Krječmar 6. septembra 1891 Chasow 22. junija 1967 Mělnik docent serbskeje filologije w Praze, literarny stawiznar, rěčespytnik, přełožowar
Pawoł Krječmar 13. septembra 1898 Budyšin 16. awgusta 1979 Budyšin pismikistajer, Domowinski prócowar, ludowy spisowaćel
Kurt Krjeńc 7. julija 1907 Malešecy 28. nowembra 1978 Budyšin skałar, předsyda Domowiny
Handrij Króna 14. februara 1855 Bukecy 21. měrca 1937 Bukecy bur, narodny prócowar
Alfred Krupar 24. apryla 1908 Krakecy 9. oktobra 1970 Krakecy skałar, wjesnjanosta, Budyski župan
Jan Krušwica 22. awgusta 1811 Radšow 2. januara 1882 Dołha Boršć farar, spisaćel nabožinskich spisow
Jan Bjarnat Krušwica 14. meje 1845 Dołha Boršć 13. oktobra 1919 Wjerbno farar, kěrlušer, kulturny prócowar
Jan Kruža 23. septembra 1880 Rakecy 5. julija 1918 Rakecy nohajcar, ludowy basnik
Carl-Max Krüger 18. julija 1834 Lubnjow 30. januara 1880 Drježdźany krajinowy moler, rysowar a raděrowar
Arnošt Krygar 18. awgusta 1847 Poršicy 24. decembra 1923 Budyšin farar, spisaćel, zběraćel serbskich knihow
Hendrich Awgust Krygar 7. februara 1804 Hrodźišćo 24. měrca 1858 Poršicy farar, składnostny basnik, kulturnowědnik
Awgust Krygaŕ 9. julija 1859 Łojojc 30. meje 1935 Pśiłuk wučer, kulturny prócowar
Jan Krygaŕ 9. apryla 1598 Brjazyna pola Gubina 23. februara 1662 Berlin kantor a organist, hudźbny direktor, gymnazialny wučer, komponist
Juro Krygaŕ [[]] 1635 Luboraz [[]] 1675 [[]] teolog, organizator serbskich rěčnych kursow a historikar
Matej Krygaŕ 9. septembra 1813 Gołkojce 3. julija 1890 Wětošow farar, kulturny prócowar
Jan Křižan 23. februara 1880 Hodźij 28. oktobra 1959 Klukš farar, kulturny prócowar, předsyda Domowiny
Jan Pawoł Křižan 12. decembra 1854 Sćijecy 22. februara 1923 Hodźij farar, spisaćel, předsyda Maćicy Serbskeje
Korla Božidar Křižan 15. awgusta 1886 Hodźij 27. měrca 1924 Rakecy farar, spisaćel nabožinskeje literatury
Handrij Křižank [[]] 1829 Chelno 3. apryla 1907 Chelno originalna ludowa postawa, „Eierjockel“
Jurij Křižank 6. awgusta 1868 Židow 6. apryla 1938 Budyšin farar, domiznowědnik, kulturny stawiznar
Jurij Gustav Kubaš 15. nowembra 1845 Šunow 2. awgusta 1924 Njebjelčicy farar, redaktor, publicist, narodny prócowar
Marja Kubašec 7. měrca 1890 Chasow 13. apryla 1976 Budyšin prěnja serbska wučerka, spisowaćelka
Korla Awgust Kubica 23. meje 1842 Spale 13. apryla 1914 Budyšin farar, aktiwny čłon Maćicy Serbskeje
Křesćan Kubica 22. meje 1805 Spale 1. junija 1861 Wojerecy superintendent, składnostny spisowaćel
Herman Kubjeńc 11. decembra 1878 Rachlow 25. januara 1949 Budyšin wyši telegrafowy inspektor, sobudźěłaćer Maćicy Serbskeje
Křesćan Kulman 14. awgusta 1805 Mała Nydej 13. meje 1869 Delni Wujězd wučer, pedagog a spisowaćel
Jurij Kumor 4. decembra 1855 Łazk 18. awgusta 1918 Drježdźany duchowny, w młodych lětach spisowaćel
Pawoł Kurjo 14. januara 1897 Radwor 22. julija 1935 Stołpin prawiznik, stawiznar, redaktor, załožer časopisa Serbski student
Jan Kušk 20. apryla 1846 Liša Hora 19. decembra 1924 Worklecy šewc, korčmar, ludowy herc
Reinhard Kušk 29. měrca 1926 Budyšin 3. januara 1963 Berlin chemikar, wědomostnik
Jakub Kućank 26. julija 1818 Nuknica 28. junija 1898 Budyšin duchowny, kulturny prócowar, spisaćel
Matej Jan Kućank 8. meje 1776 Nuknica 19. decembra 1844 Budyšin duchowny, kulturny prócowar
Jan Bohuměr Kühn 9. nowembra 1706 Budyšin 14. septembra 1763 Klukš farar, němski propagator pietizma, nawoda prěnjeho serbskeho wučerskeho seminara
Ł
Jan Łahoda 25. awgusta 1801 Tumicy 16. awgusta 1871 Chołm farar, kulturny prócowar
Jurij Łahoda 9. junija 1730 Debsecy 27. apryla 1817 Klukš wučer a kantor, přełožowar
Jurij Łusčanski 8. nowembra 1839 Wotrow 29. decembra 1905 Budyšin biskop, nabožinski a kulturny prócowar
L
Jan Lajnert 22. meje 1892 Rakecy 14. nowembra 1974 Rozwodecy wučer, basnik a spisowaćel
Jan Langa 18. meje 1669 Palow 27. decembra 1727 Minakał farar, kulturny prócowar
Jan Balthasar Langa 9. oktobra 1697 Budyšink 20. měrca 1738 Njeswačidło farar, přełožowar nabožinskeho pismowstwa
Jan Bjedrich Langa 9. januara 1709 Smělna 13. nowembra 1757 Bukecy farar, přełožowar nabožinskeho pismowstwa
Jan Bjedrich Langa 12. meje 1738 Wóspork 15. julija 1770 Njeswačidło diakon, cyrkwinski stawiznar
Jěwa Wórša Lanzyna 11. septembra 1928 Delnja Kina grafikarka, molerka
Awgust Lapštich 1. měrca 1883 Bukojna 31. oktobra 1962 Stróža ratar, wjesnjanosta, braška, ludowy basnik
Jan Laras 12. nowembra 1845 Lejno 6. oktobra 1921 Jablunkov pedagog, spisowaćel
Měto Laški 24. apryla 1889 Wjerbno 20. nowembra 1972 Wjerbno ratar, městopředsyda Domowiny
Fryco Latk 7. februara 1895 Nowa Wjas 9. nowembra 1980 Weimar moler a ilustrator
Hana Lawcyna rodź. Rehorkec 26. januara 1881 Šćeńca 18. awgusta 1964 Rakecy šwalča, ludowa basnjerka
Jakub Lebza 10. julija 1754 Ralbicy 14. měrca 1825 Budyšin duchowny, kulturny prócowar
Krystof Lehmann [[]] 1570 Grabin [[]] 1638 Heilbronn pedagog, humanist
Józef Božidar Lajder 24. oktobra 1847 Chrósćicy 6. nowembra 1937 Budyšin prawiznik, spisowaćel w młodych lětach
Mjertyn Lejnik 17. decembra 1814 Šejnejda 17. apryla 1881 Žergoń wučer, kubłar syrotow a zanjerodźenych dźěći, kěrlušer, basnik
Pawoł Lejnik 8. julija 1899 Slepo 27. oktobra 1948 Běła Woda mały fabrikant, kulturny prócowar
Křesćan Leonhardi 16. meje 1672 Łućo 1. septembra 1742 Budyšink farar, spisaćel
Bohuměr Leska 14. nowembra 1725 Rastenburg [[]] 1796 Nowodwór farar, magister filozofije, přełožowar do serbšćiny
Nathanael Bohuměr Leska 22. oktobra 1751 Mužakow 25. nowembra 1786 Marburg uniwersitny profesor, přirodowědnik, rozswětler
Michał Lešawa 30. awgusta 1843 Brěmjo 11. januara 1862 Praha załožer ilustrowaneje serbskeje nowiny
Měranka Lešawic-Wirtowa 14. septembra 1906 Drježdźany 4. februara 1977 Cokow spěchowarka serbskich ludowych rejow
Jurij Libš 17. nowembra 1857 Miłoćicy 29. měrca 1927 Budyšin farar, rěčespytnik a spisowaćel
Jurij Libuš 21. měrca 1788 Zdźar 27. septembra 1867 Zły Komorow farar, domiznowědny slědźer, zakitowar serbstwa
Jan Lipič 18. januara 1885 Kozarcy 15. februara 1971 Budyšin wučer, kantor
Pětr Bohumił Liška 10. septembra 1756 Mittweida [[]] 1825 [[]] adwokat a sudniski direktor
Arnošt Lodni 21. meje 1873 Jatřob 9. junija 1948 Budyšin wučer, drustwownik, kulturny prócowar
Arnošt Lodni 17. měrca 1878 Psowje 13. nowembra 1969 Bukecy wučer, kantor, kulturny prócowar
Franc Jurij Lok 3. oktobra 1751 Kulow 7. septembra 1831 Budyšin biskop, rozswětler, spisaćel, kulturny prócowar
Kito Lorenc 4. měrca 1938 Slepo basnik, spisowaćel a esejist
Jakub Lorenc-Zalěski 18. julija 1874 Radwor 18. februara 1939 Berlin spisowaćel, publicist, antifašist
Handrij Lubjenski 11. apryla 1790 Rachlow 19. měrca 1840 Budyšin farar, serbowědnik, narodny prócowar
Pawoł Lubjenski 25. januara 1895 Bukecy 20. februara 1970 Bukecy blidarski mišter, narodny prócowar, župan Lubijskeje župy
Bohuměr Ludovici 26. oktobra 1670 Bart 21. apryla 1724 Coburg wučer, teolog, spisowaćel
Jurij Ludovici [[]] 1619 Bukojna 9. decembra 1673 Bart farar, rěčespytnik, basnik, awtor najstaršeje gramatiki hornjoserbšćiny
Jakub Lulak 17. julija 1897 Němcy 22. apryla 1980 Dubrjenk muler, Domowinski prócowar
M
Jan Mahr 16. februara 1765 Njebjelčicy 9. nowembra 1848 Lubań farar, dr.theol., dobroćel katolskich Serbow
Jurij Malink 6. junija 1893 Šprjejcy 23. septembra 1942 Groß Rietz farar, antifašist
Jan Boguchwał Markus 15. oktobra 1815 Zakrjow 1. meje 1880 Popojce farar, zběraćel ludowych pěsnjow, přećiwnik rewolucije 1848/49
Hrjehor Martini [[]] 1575 Dažin [[]] 1632 Poršicy farar, spisaćel
Jurij Matej [[]] 1652 Wawicy [[]] 1732 Chołm farar, gramatikar, přełožowar nabožinskeje literatury
Handrij Mehliš 12. decembra 1721 Wojerecy 28. septembra 1790 Čorny Chołmc farar, pěsnjer
Jan Jurij Melda 11. januara 1814 Tradow 26. januara 1894 Stollberg wučer, spisowaćel, małobyrgarski demokrat 1848/49
Jurij Mencl 21. junija 1903 Koslow 20. oktobra 1951 Chrósćicy časnikar, ludowy herc a přeslědźer ludowych hudźbnych instrumentow
Jan Meškank 23. julija 1905 Bronjo 4. oktobra 1972 Kanecy wučer, narodny a kulturny prócowar, spisowaćel, ludowědnik, domiznowědnik, antifašist
Jurij Měrćin 3. oktobra 1924 Kołwaz 11. septembra 1977 Spytecy žurnalist, kulturny funkcionar
Franc Měrćink 17. januara 1852 Bělšecy [[]] 1910 Moskwa wučer, propagator słowjanskich literaturow w młodych lětach
Jan Awgust Měrćink 21. awgusta 1817 Hrodźišćo 30. měrca 1875 Mały Wjelkow šewc, misionar, etnograf
Jurij Měrćink 20. meje 1914 Chelno 14. měrca 1988 Budyšin awtor, žurnalist, kubłar a direktor Serbskeje ludoweje uniwersity
Bosćan Tecelin Mět 24. oktobra 1759 Kukow 18. julija 1835 Róžant duchowny, spisowaćel na nabožinskim polu
Wěcław Mět [[]] 1500 Serbski Žarnow [[]] 1551 [[]] farar, rozšěrjer reformacije w Złokomorowskich kónčinach a w Delnjej Łužicy
Wórša Mětowa 20. měrca 1898 Němske Pazlicy 10. meje 1978 Nowa Jaseńca ratarka, ludowa basnjerka
Frido Mětšk 4. oktobra 1916 Annaberg 9. julija 1990 Budyšin spisowaćel, stawiznar, přełožowar a wudawaćel
Juro Mětšk 1. meje 1954 Budyšin komponist
Michał Mič 20. septembra 1879 Dobrošicy 11. měrca 1946 Budyšin farar, domiznowědnik
Bjedrich Wylem Mička 18. decembra 1789 Rychwałd 24. septembra 1839 Poršicy farar, stawiznar
Korla Mička 3. oktobra 1853 Rakecy 11. meje 1932 Rakecy muler, narodny prócowar, ludowy basnik
Frido Michałk 6. oktobra 1927 Rachlow pod Čornobohom 6. junija 1992 slawist
Maks Michałk 13. měrca 1905 Kobjelń 22. decembra 1980 Mały Wjelkow wučer, spěchowar serbskeho šulstwa
Marja Michałkowa 6. decembra 1949 Měrkow politikarka, zapósłanča zwjazkoweho sejma
Julius Korla Jan Mikela 6. julija 1801 Budyšin 4. februara 1863 Drježdźany rysowanski mišter, seminarski wučer
Alojs Mikławšk 20. junija 1958 Worklecy politikar, zapósłanc krajneho sejma
Alfred Mitaš 24. meje 1890 Budyšin 5. februara 1956 Budyšin wučer, słownikar
Alwin Mitaš 27. decembra 1870 Dažin 4. junija 1953 Heidelberg wědomostnik, slědźer na polu analytiskeje chemije
Měrćin Mjeltka 3. decembra 1906 Rakojdy 27. junija 1966 Bart kowar, Sokołski prócowar
Jurij Mjeń 14. meje 1727 Hruboćicy 22. awgusta 1785 Njeswačidło farar, basnik a spisowaćel
Michał Mjeń 31. awgusta 1791 Budyšin 7. nowembra 1875 Drježdźany farar, narodny prócowar
Rudolf Mjeń 28. januara 1767 Njeswačidło 1. januara 1841 Lubij farar, basnik
Gustaw Alwin Mjerwa 22. decembra 1882 Dažin 30. apryla 1958 Bukecy farar, kulturny prócowar, redaktor časopisa Pomhaj Bóh
Jan Mjerwa 21. decembra 1802 Bart 13. januara 1879 Grodk farar, regionalny slědźer, publicist
Pětr Młónk 19. měrca 1805 Žičeń 6. februara 1887 Mała Boršć roboćan, ćěsla a chěžkar, popularny ludowy basnik
Jan Młynk 26. nowembra 1821 Cyžecy 30. nowembra 1892 Zarěč blidarski mišter, wjesnjanosta, wjesny sudnik, narodny prócowar, ludowy dopisowar
Jurij Młynk 13. apryla 1927 Šunow 16. junija 1971 Drježdźany literarny wědomostnik, hibićiwy kulturny organizator, basnik, bibliograf
Marja Młynkowa rodź. Brězanec 1. februara 1934 Thommendorf 27. februara 1971 Budyšin lektorka, spisowaćelka, literarna kritikarka
Albin Moller [[]] 1541 Tšupc 26. decembra 1618 Stara Darbnja farar, astronom, protykar, přirodospytnik, pioněr spisowneje serbšćiny
Mjertyn Moń 24. januara 1848 Turnow 4. septembra 1905 Eisleben wučer a gymnazialny profesor, ludowědnik, rěčespytnik
Korla Awgust Mosak-Kłosopólski 7. meje 1820 Njeznarowy 31. julija 1898 Mała Swóńca rěčnik a justicny radźićel, doprědkar w dobje narodneho wozrodźenja, spěchowar słowjanskeje wzajomnosće
Jan Herman Mrózak 18. oktobra 1841 Narć 19. meje 1902 Budestecy farar, kulturny prócowar
Oswald Mrózak 29. oktobra 1845 Wulke Zdźary 7. meje 1934 Budyšink farar, nabožinski prócowar
Jan Bohuwěr Mučink 12. septembra 1821 Njechań 24. januara 1904 Zemicy wučer, spisowaćel, doprědkar a publicist w dobje narodneho wozrodźenja
Kito Mudra 28. nowembra 1799 Běła 7. junija 1883 Picnjo farar, přełožowar, zakitowar serbskeje rěče
Jurij Mucha 15. januara 1860 Wulke Zdźary 14. nowembra 1934 Tranje chěžkar, serbski braška, ludowy spisaćel
Pawoł Mucha 6. februara 1890 Kulow 22. awgusta 1969 Dubrjenk ludowy spisaćel, chronikar Kulowskich kónčin
Arnošt Muka 10. měrca 1854 Wulki Wosyk 10. oktobra 1932 Budyšin gymnazialny profesor, rěčespytnik, ludowědnik, organizator serbskeho narodneho kulturneho žiwjenja
Simon Muslik 25. měrca 1521 Wětošow 11. julija 1576 Mansfeld teolog, prědar a uniwersitny profesor
Ernst Mütterlein 18. septembra 1850 Koblicy 9. julija 1893 Budyšin rěčnik, zarjadnik Maćičneho domu
Mjertyn Myšnaŕ 5. decembra 1849 Dešank 18. awgusta 1892 Berlin wučer, rozšěrjer wědy wo Serbach
N
Jan Pawoł Nagel 8. meje 1934 Łaz 21. meje 1997 Złyčin komponist, předsyda Domowiny
Fryco Nakońc 20. junija 1920 Šlichow 28. decembra 1967 Wjerbno tkalc přestrěncow, Domowinski funkcionar
Jan Nalij 6. februara 1887 Židźino 22. apryla 1945 Mały Wjelkow pismikistajer, ludowy spisowaćel
Franc Natuš 17. februara 1898 Kukow 27. junija 1950 Drježdźany kuchar, překupc, narodny prócowar
Anton Nawka 20. septembra 1913 Radwor 4. apryla 1998 Budyšin spisowaćel
Michał Nawka 22. nowembra 1885 Radwor 16. měrca 1968 Budyšin wučer, narodny prócowar, spisowaćel, basnik, rěčespytnik, hudźbnik
Měrćin Nazdala 28. oktobra 1851 Kulow 19. februara 1933 Kulowc ćěsla, ludowy herc
Pawoł Nedo 1. nowembra 1908 Kotecy 24. meje 1984 Lipsk wučer, ludowědnik, narodny prócowar a předsyda Domowiny
Awgust Neumann 26. apryla 1884 Raduš 10. junija 1963 Wětošow překupc, zběraćel starožitnosćow, spěchowar Serbstwa
Pawoł Njek 19. septembra 1891 Budyšin 24. awgusta 1944 Buchenwald wučer, antifašist
Hanzo Njepila 1. awgusta 1766 Rowno 20. junija 1856 Rowno połbur, ludowy spisowaćel
Jakub Nowak 3. awgusta 1821 Wotrow 20. junija 1875 Radwor farar, kulturny prócowar
Jan Nowak 18. apryla 1745 Chorice 3. apryla 1825 Minakał farar, słownikar
Józef Nowak 5. januara 1895 Wotrow 1. januara 1978 Budyšin farar, basnik, dramatikar, redaktor, antifašist
Jurij Nowak 23. apryla 1853 Njebjelčicy 13. měrca 1887 Radwor kapłan, redaktor, narodny prócowar
Karlo Nowak 28. nowembra 1873 Lěskej [[]] 24. apryla 1959 Benthe wučer, wuměłski moler a grafikar
Jakub Nowak-Horjanski 3. junija 1864 Hora 21. februara 1938 Worklecy farar, domiznowědnik, spisowaćel
Jakub Nowak-Kašćanski 6. januara 1864 Kašecy 22. awgusta 1920 Budyšin farar, powědančkar
Měrćin Nowak-Njechorński 13. junija 1900 Njechorń 6. julija 1990 Njechorń moler, grafikar, publicist, spisowaćel
Mato Nowka 8. nowembra 1812 Kozle pola Grodka 25. meje 1864 Łukow farar, prěni redaktor Bramborskeho Serbskeho Casnika, přećiwnik rewolucije 1848/49
Hajno Nowy 26. decembra 1871 Borkowy 25. septembra 1941 Borkowy ratar, pěstowar ludowych tradicijow, awtor dźiwadłoweje hry
Wylem Nowy 15. januara 1870 Borkowy 1. oktobra 1933 Choćebuz farar, kulturny prócowar, předsyda Maśicy Serbskeje
Jan Nuk 13. junija 1946 Koslow předewzaćel, předsyda Domowiny
Jan Měrćin Nuk z Lichtenhofa 16. oktobra 1720 Kulow 21. junija 1780 Šěrachow biskop, spěchowar šulstwa
Handrij Nyča 17. nowembra 1731 Židow 18. julija 1795 Mengelojce wučenc, dwórski radźićel, swobodny murjer
Jan Bogumił Nytška 18. februara 1825 Wojerecy 26. februara 1904 Charlottenburg wučer, spisowaćel
O
Tadej Krystof Pacak 25. julija 1786 Miletín 12. apryla 1838 Róžant rjadny duchowny, rěčespytnik
Arnošt Palm 22. nowembra 1885 Kamjenc 11. junija 1954 Budyšin wučer, stawiznar, serbowědny slědźer
Handrij Palman 20. nowembra 1788 Bjedrusk 8. septembra 1862 Smělna farar, wudawar prěnich serbskich Misionskich powěsćow
Kito Pank 23. oktobra 1808 Dešno 3. meje 1895 Choćebuz farar, redaktor, spisowaćel
Oskar Pank 2. meje 1838 Lutol 14. apryla 1928 Lindau farar, kulturny prócowar w młodych lětach
Handrij Pawoł 6. oktobra 1843 Koporcy 15. junija 1908 Mješicy skałar, braška, ludowy basnik
Měto Pernak 17. měrca 1938 Nowa Niwa wudawaćel, publicist a přełožowar
Kaspar Peuker 6. januara 1525 Budyšin 25. septembra 1602 Dessau matematikar, lěkar, uniwersitny profesor, humanist
Michał Pětranc 30. decembra 1849 Čornecy 4. decembra 1915 Budyšin lěkar, składnostny spisaćel
Jan Awgust Pětř 23. decembra 1868 Bobolcy 10. februara 1947 Bórk wulkobur, wjednik saksoswěrnych Serbow
Jan Jakub Pětška 22. decembra 1743 Židow 20. decembra 1823 Ketlicy diakon, wudawar biblije
Křesćan Bohuwěr Pful 28. měrca 1825 Přišecy 21. decembra 1889 Pěrno gymnazialny profesor, rěčespytnik, słownikar a powědančkar
Jurij Pilk 22. meje 1858 Hodźij 21. apryla 1926 Drježdźany wučer, hudźbnik, domiznowědnik
Jan Jakub Pjaca [[]] 1770 Kulow [[]] 1838 Praha duchowny, přiwisnik katolskich rozswětlerjow
Jan Pječka 3. februara 1854 Budyšin 13. decembra 1926 Budyšin rězbar
Jakub Pjech 5. januara 1797 Chrósćicy 19. meje 1870 Budyšin farar, kulturny prócowar
Jan Pjech 5. nowembra 1707 Wjelećin 8. junija 1741 Budyšin farar, spisowaćel, nabožinski prócowar
Jan Bohuwěr Pjech 23. junija 1838 Wuricy 28. januara 1913 Lipsk knihikupc, přełožowar, publicist, słowjanski prócowar, spěchowar němsko-słowjanskeje wzajomnosće
Korla Ernst Pjekar 9. měrca 1822 Židow 22. junija 1902 Budyšin doprědkarski wučer doby narodneho wozrodźenja, prócowar w serbskim hudźbnym žiwjenju
Handrij Pjenck 25. januara 1808 Bělšecy 6. awgusta 1849 Berlin duchowny, wučer, redaktor, přełožer a spisaćel
Jan Jakub Pjetaš 15. januara 1815 Njebjelčicy 29. awgusta 1885 Chrósćicy wučer, kulturny prócowar
Jan Awgust Pohonč 13. julija 1841 Nowa Wjes/Sprjewja 16. junija 1909 Lipsk wučer, přistajeny, spisaćel
Bohačesć Bjedrich Ponich 8. meje 1761 Malešecy [[]] 1826 Łućo farar, załožer t.mj. Ponichoweje knihownje
Jan Krystof Ponich 4. julija 1741 Mučnica 17. februara 1818 Litoměřice duchowny, wučer, spisaćel, přiwisnik katolskich rozswětlerjow
Pětr Ponich 13. januara 1716 Židow 5. junija 1785 Malešecy farar, cyrkwinski stawiznar
Samuel Bohuwěr Ponich 13. januara 1748 Němske Jenkecy 9. apryla 1798 Malešecy farar, awtor ludowědnych, přirodowědnych a popularnowědnych pojednanjow
Jan Kito Post 16. januara 1811 Borkowy 9. septembra 1887 Borkowy wučer, zběraćel ludowych pěsnjow, kulturny prócowar
Pawoł Prätorius 16. awgusta 1650 Njeswačidło 26. februara 1709 Budyšin archidiakon w Budyšinje, magister, nabožinski a kulturny prócowar
Pětr z Přišec [[]] 1400 Přišecy 3. februara 1430 Budyšin radźiny pisar a diplomat, přiwisowar husitow
R
Daniel Bohačesć Raca 3. decembra 1731 Chrjebja 19. meje 1762 Biskopicy diakon, awtor polemiskeho spisa
Michał Raca 1. oktobra 1657 Zemicy 18. nowembra 1730 Budyšin diakon, přełožer serbskich cyrkwinskich knihow
Bjarnat Rachel 16. apryla 1907 Nowe Bóšicy 29. oktobra 1973 Worklecy wučer, redaktor, lektor
Mikławš Rachel 28. februara 1855 Šunow 30. nowembra 1930 Pančicy lěkar, spěchowar lajskeho dźiwadła
Jakub Rachlowc 4. meje 1817 Hućina 6. julija 1858 Hućina muler, ludowy basnik
Jan Rak [[]] 1457 Žemŕ 31. meje 1520 Wittenberg uniwesitny profesor, humanistiski wučenc, basnik a spisowaćel
Jurij Rak 14. junija 1740 Čorne Noslicy 12. junija 1799 Budyšin adwokat, składnostny basnik a komponist
Rut-Marka Rawpowa rodź. Krawcec 14. februara 1900 Drježdźany 24. januara 1979 Budyšin operowa a koncertna spěwarka, hudźbna pedagogowka za spěw a husle
Lubina Rawpowa-Holanec 23. meje 1927 Budyšink 2. meje 1964 Drježdźany koncertna organistka
Simon Rehan [[]] 1570 [[]] [[]] 1650 Manjojce farar, awtor rukopisneje serbskeje měšniskeje knižki
Jan Renč 29. januara 1856 Ketlicy 24. meje 1916 Ketlicy farar, kulturny prócowar
Měrćin Renč 11. nowembra 1853 Ketlicy 28. oktobra 1911 Wjelećin farar, stawizniski slědźer, kulturny prócowar
Filip Rězak 22. apryla 1859 Wuricy 17. septembra 1921 Budyšin duchowny, słownikar, spisowaćel
Jan Rězak 25. meje 1863 Dźěžnikecy 20. februara 1934 Budyšin wučer, redaktor, spisowaćel
Jan Juro Rězak [[]] 1703 Choćebuz [[]] 1771 Choćebuz farar, chronist
Kito Rězak 21. awgusta 1806 Kśišow 12. julija 1871 Janšojce wučer, powědančkar
Hana Rězakec 24. nowembra 1872 Bělšecy 18. januara 1951 Budyšin kontoristka w redakciji Katolskeho Posoła
Handrij Rheniš 6. februara 1731 Hnašecy 21. nowembra 1805 Slepo farar, spisaćel
Hajno Rizo 20. junija 1873 Strjažow 16. decembra 1917 Choćebuz farar, składnostny basnik
Mato Rizo 23. septembra 1847 Hochoza 10. junija 1931 Žylow wučer, składnostny basnik, mnohostronski kulturny prócowar
Hańža Rječcyna rodź. Manjokec 4. oktobra 1912 Ralbicy 16. junija 1974 Smjerdźaca pěstowarka, Domowinska prócowarka a ludowa zastupjerka
Jan Rječka 4. februara 1878 Małe Bobolcy 13. awgusta 1915 pola Psucina wučer, hudźbny prócowar
Maks Rječka 25. apryla 1908 Radwor 19. awgusta 1944 w Rumunskej wučer, domiznowědnik
Marja Rječkec 14. decembra 1924 Chelno 25. apryla 1981 Choćebuz wučerka, ludowa spisowaćelka
Józef Rjeda 29. decembra 1894 Kašecy 29. apryla 1979 Budyšin ekonom, swěrny Domowinjan
Korla Awgust Sigismund Rjeda 3. awgusta 1820 Dołha Boršć 20. septembra 1898 Mužakow farar, składnostny spisowaćel a zběraćel ludowych pěsnjow, zakitowar serbstwa
Korla Herman Robert Rjeda 4. awgusta 1816 Smělna 14. januara 1900 Budyšin farar, prěni serbski protykar
Korla Julius Rjekt 16. junija 1808 Łojow 23. apryla 1881 Mužakow farar, přiwisowar „Burschenschaftow“, zakitowar Serbow
Jan Rjenč 20. septembra 1879 Kamjenej 1. januara 1971 Chrósćicy žiwnosćer, braška, antifašist, narodny prócowar
Fryco Rocha 29. januara 1863 Šejnejda 24. apryla 1942 Klingmühl wučer, basnik, spisowaćel, kulturny prócowar
Mjertyn Rocha 8. apryla 1837 Šejnejda 13. julija 1913 Köpenick farar, składnostny basnik
Michał Rostok 21. apryla 1821 Bělšecy 17. septembra 1893 Huska wučer, přirodospytnik
Michał Róla 25. septembra 1841 Ralbicy 23. meje 1881 Budyšin kapłan, spisowaćel, ludowědnik, rěčespytnik
Jan Róža 23. januara 1874 Rakojdy 27. decembra 1943 Chortnica žiwnosćer, wjesnjanosta, kulturny prócowar
Adolf Rumpoš 31. julija 1903 Gołkojce 19. měrca 1920 pola Strobic dźěłaćer, wojowar Delnjołužiskeje čerwjeneje armeje
Handrij Ruška 8. nowembra 1755 Budyšin 13. apryla 1810 Moskwa domjacy wučer, składnostny basnik
Ernst Rychtar 3. julija 1810 Wulki Wjelkow 9. septembra 1872 Budyšin rěčnik, narodny prócowar
Ernst Bohachwał Rychtar 7. decembra 1767 Nosaćicy 10. decembra 1848 Nosaćicy farar, nabožinski prócowar
Jan Rychtar 24. januara 1732 Klukš 14. januara 1802 Nosaćicy farar, wučer, pedagogiski prócowar
Jan Boguměr Rychtar 11. měrca 1703 Choćebuz 8. januara 1765 Rampice farar, stawiznar, ludowědnik, rozswětler
Jan Křesćan Rychtar 5. měrca 1793 Rańk 14. julija 1856 Łuty farar, radikalny germanizator
Mjertyn Rychtar [[]] 1500 [[]] [[]] 1585 Sosny farar, spisar rukopisneje serbskeje kršćeńskeje agendy
Jan Rynč 8. apryla 1733 Wjelećin 11. měrca 1803 Radšow farar, nabožinski prócowar
S
Bartholomaeus Scheraeus [[]] 1571 Grabin [[]] 1620 [[]] orientalist a germanist, humanist
Christianus Schmerius [[]] 1620 [[]] [[]] 1684 [[]] farar, pioněr spisowneje serbšćiny
Franc Schneider 19. decembra 1817 Kulow 7. apryla 1883 Kulow farar, awtor gramatiki a čitanki, chronist, spisaćel
Gregorius Schwarmius [[]] 1530 Zły Komorow [[]] 1579 Rychwałd farar, załožer prěnjeho rěčneho kursa serbšćiny na jednej uniwersiće
Jan Ferdinand Serbin [[]] 1635 Koćina 23. februara 1682 Kulow farar, zakitowar prawow Kulowskich Serbow
Arnošt Simon 2. apryla 1905 Zubornica 18. decembra 1974 Budyšin knihiwjazar, ludowy spisowaćel, narodny prócowar
Marja Simonowa rodź. Janašec 26. awgusta 1824 Dobruša 21. februara 1877 Drježdźany chorobna sotra, samaritka we wójnomaj 1866 a 1870/71
Jakub Skala 18. februara 1851 Chrósćicy 17. januara 1925 Budyšin duchowny, katolski kulturny prócowar, předsyda Maćicy Serbskeje
Jan Skala 17. junija 1889 Njebjelčicy 22. januara 1945 Dziedzice nowinar, basnik, narodny prócowar, narodnostny politikar
Jurij Skala 23. februara 1893 Kukow 25. januara 1979 Drježdźany póstowy přistajeny, funkcionar powołanskeho zwjazka, antifašist
Jurij Słodeńk 4. septembra 1873 Pančicy 29. junija 1945 Budyšin wučer, hudźbnik, spisowaćel, narodny prócowar
Handrij Smoler [[]] 1693 Wojerecy 6. septembra 1729 Njeswačidło farar, nabožinski prócowar
Jan Arnošt Smoler 3. měrca 1816 Łućo 13. junija 1884 Budyšin nakładnik, wudawar, publicist, wědomostnik, organizator, wodźaca wosobina serbskeho narodneho hibanja w 19. lětstotku
Korla Jan Smoler 10. februara 1791 Złyćin 3. januara 1848 Łaz wučer, kulturny prócowar
Marko Smoler 21. decembra 1857 Židow 11. apryla 1941 Budyšin redaktor Serbskich Nowin, narodny prócowar
Adolf Sommer 25. februara 1862 Budyšin 3. septembra 1909 Budyšin wučer, spisowaćel, kulturny prócowar
Ernst Bohuwěr Sommer 20. januara 1826 Židow 2. januara 1878 Drježdźany wučer, spisowaćel, prócowar w studentskim času
Mathilda Stangec-Fiedlerjowa 10. decembra 1840 Čorny Chołmc 30. junija 1871 Budyšin spěwarka na serbskich koncertach
Dawid Statnik 15. junija 1983 předsyda Domowiny
Kito Fryco Stempel 29. nowembra 1787 Parcow 2. apryla 1867 Lubnjow farar, basnik, přełožowar
Jan Stoš 18. měrca 1810 Łusk 31. decembra 1888 Droždźij kowar, nabožinski fanatikar
Jan Stübnar [[]] 1780 Błócany [[]] 1839 [[]] ludowy spisowaćel
Marko Suchy 30. julija 1953 Sulšecy direktor Załožby za serbski lud
Juro Surowin 15. januara 1831 Hannover 15. decembra 1904 Christiania bibliotekar, korektor, publicist, basnik, filantrop, němski přećel Serbow a Litawčanow
Handrij Suška 12. apryla 1795 Tranje 11. januara 1843 Drježdźany seminarski wučer, organizator ludoweho šulstwa
Jurij Hawštyn Swětlik 23. januara 1650 Kulow 23. februara 1729 Budyšin duchowny, sobuzałožer katolskeho serbskeho pismowstwa
Jan Swora 16. oktobra 1821 Droždźij 15. julija 1912 Ebenezer
Arnošt Sykora 20. oktobra 1879 Malešecy 16. julija 1972 Malešecy šewc, Domowinski prócowar
Herman Sykora 17. měrca 1870 Delnja Hórka 21. januara 1927 Delnja Hórka bur, załožer Łužiskeho burskeho zwjazka
Jan Awgust Sykora 27. septembra 1835 Malešecy 19. decembra 1921 Biskopicy farar, spisowaćel a ludowědnik
Beno Symank 23. septembra 1890 Baćoń 18. septembra 1980 Swinjarnja sudnik, narodny prócowar
Jan Symank 19. meje 1860 Wotrow 17. meje 1941 Budyšin wučer, kulturny stawiznar
Š
Jakub Šajba 11. junija 1899 Dobrošicy 13. septembra 1956 Drježdźany pismikistajer, nakładnik, starosta Sokoła a Domowinski funkcionar
Handrij Šała 4. oktobra 1843 Minakał 14. měrca 1915 Žitawa wučer, składnostny basnik
Pawoł Šenkar 1. měrca 1925 Serbske Pazlicy 12. oktobra 1948 Serbske Pazlicy prěni brigadnik Serbskeje młodźiny 1947
Jakub Šewčik 6. septembra 1867 Baćoń 3. awgusta 1935 Chrósćicy farar, kulturny stawiznar, basnik
Jurij Šewčik 21. decembra 1862 Baćoń 11. januara 1932 Ralbicy wučer, towarstwowy prócowar
Jurij Šewčik 8. awgusta 1903 Komorow [[]] 1945 we wójnje ratar, ludowy basnik
Michał Šewčik 7. měrca 1870 Baćoń 26. februara 1903 Klóšter Marijiny Doł farar, stawiznar, publicist
Jan Šěca 2. nowembra 1883 Rachlow 8. julija 1949 Budyšin wučer, ludowy spisowaćel, přełožowar
Korla Bohuwěr Šěca 26. awgusta 1858 Klukš 17. nowembra 1938 Rachlow wučer, přirodospytnik, spisowaćel
Bohuchwał Benedikt ze Šěrach 13. junija 1743 Holzkirch 7. decembra 1804 Altona uniwersitny profesor, stawiznar, jurist, filolog, wučenc a publicist
Hadam Bohuchwał Šěrach 5. septembra 1724 Nosaćicy 3. apryla 1773 Budyšink farar, wuznamny přirodospytnik a pčołar, rozswětler
Hadam Zacharias Šěrach 7. apryla 1693 Chrjebja 28. julija 1758 Malešecy farar, sobuzałožer Serbskeho prědarskeho towarstwa w Lipsku, basnik, magister
Korla Bohuchwał Šěrach 25. februara 1764 Budyšink 16. septembra 1836 Rychwałd farar, sobuwudawaćel prěnjeho serbskeho časopisa
Křesćan Bohuchwał Šěrach 25. junija 1709 Chrjebja 9. měrca 1776 Tiefenfurt farar, stronjan pietistow
Pětr Šěrach 29. junija 1656 Křidoł 21. oktobra 1727 Chrjebja farar, zakitowar serbskeje rěče, magister
Pětr Elias Šěrach 5. oktobra 1742 Malešecy 21. januara 1795 Rudolstadt knihićišćer a nakładnik
Jurij Šěrc 16. februara 1634 Delni Wujězd 8. septembra 1674 Dubc farar, kěrlušer
Hanamarja Šěrcec 15. awgusta 1918 Hórki [[]] 1943 Łódź „Židowka Hana“; ratarska dźěłaćerka, wopor fašizma
Marko Šiman 3. julija 1955 Budyšin politikar strony CDU, zapósłanc sakskeho krajneho sejma
Jurij Józef Šimon [[]] 1646 Ćěmjercy 18. decembra 1729 Praha duchowny, sobuzałožer Serbskeho seminara w Praze
Měrćin Norbert Šimon z Willenberga 24. awgusta 1637 Židow [[]] 1707 Budyšin duchowny, sobuzałožer Serbskeho seminara w Praze
Herman Šleca 7. julija 1892 Droždźij 26. měrca 1948 Budyšin wučer, wědomostnik, organizator serbskeho towarstwoweho žiwjenja
Chryša Šlenkar 4. septembra 1674 Róžany 24. meje 1728 Poršicy farar, nabožinski prócowar
Křesćan Bohachwał Šlinčk 28. septembra 1734 Njeswačidło 27. julija 1815 Hodźij farar, spisar stawizniskich a druhich pojednanjow
Horst Šlosar 23. septembra 1903 Drježdźany 10. měrca 1964 Drježdźany moler, grafikar
Arnošt Bjedrich Šołta 13. meje 1763 Rychwałd 1. měrca 1832 Wojerecy wučer, słownikar, rěčnicar
Arnošt Fürchtegott Šołta 6. meje 1793 Wojerecy 20. decembra 1858 Křišow superintendent, zakitowar serbstwa
Beno Šołta 16. oktobra 1891 Radwor 4. awgusta 1968 Drježdźany farar, dr.phil., wopor fašizma
Beno Pětr Šołta 29. apryla 1851 Wotrow 25. januara 1908 Radwor wučer, towarstwowy prócowar
Jan Bohuwěr Šołta 14. septembra 1731 Ketlicy 13. septembra 1755 Lipsk filozofiski spisowaćel, magister
Jan Bohuwěr Šołta 20. februara 1852 Budyšin 31. awgusta 1891 Budyšin publicist, literat, ludowědnik, pěstowar słowjanskeje wzajomnosće
Jurij Šołta 18. nowembra 1886 Radwor 1. septembra 1971 Budyšin wučer, kantor, kulturny prócowar
Jurij Šołta 4. januara 1888 Wotrow 28. julija 1968 Drježdźany překupski zarjadnik, słownikar, dr.phil.
Matej Šołta 22. januara 1691 Křidoł 25. januara 1773 Ketlicy diakon, pedagog, spisaćel nabožinskich spisow
Pawoł Šołta 6. meje 1875 Wotrow 7. awgusta 1948 Lubij farar, spisowaćel, domiznowědnik
Pětr Šołtka 7. januara 1945 Kulow politikar strony CDU, Kulowski měšćanosta, zapósłanc krajneho sejma
Jakub Špitank 29. februara 1868 Zejicy 7. apryla 1937 Zejicy bur, wjesnjanosta, zapósłanc
Jakub Šuba 18. oktobra 1747 Zejicy 28. měrca 1819 Budyšin duchowny, přiwisnik katolskich rozswětlerjow
Herman Šudak 24. awgusta 1900 Komorow 6. oktobra 1976 Komorow ratar, prodrustwownik, Domowinski funkcionar
Bogumił Šwjela 5. septembra 1873 Skjarbošc 20. meje 1948 pola Naumburga farar, rěčespytnik, sobuzałožer Domowiny, narodny prócowar
Kito Šwjela 21. februara 1836 Zaspy 26. januara 1922 Choćebuz wučer, přełožowar, redaktor Bramborskeho Casnika
Wylem Šybar 21. nowembra 1887 Wusoka 3. decembra 1974 Wětošow wučer, akwarelist, rysowar
Hanzo Šymko 29. měrca 1847 Slepo 10. julija 1906 Slepo mały ratar, ludowy kěrlušer
Jan Zygmunt Bjedrich Šyndlaŕ 8. junija 1758 Wjerbno 19. awgusta 1841 Picnjo farar, spisowaćel, wudawaćel, zakitowar serbstwa
T
Handroš Tara [[]] 1570 Mužakow [[]] 1638 Serbski Bukojc farar, pedagog, rěčewědnik, basnik
Jan Jurij Temler [[]] 1500 [[]] [[]] 1573 Chrósćicy posledni katolski farar w Hodźiju
Jan Bjedrich Tešnaŕ 18. oktobra 1829 Gołkojska Podgola 14. junija 1898 Oeynhausen farar, zakitowar serbstwa, prócowar na polu serbskeje rěče a literatury
Mjertyn Tešnaŕ [[]] 1820 Turnow [[]] 1890 w Južnej Awstralskej nawoda skupiny serbskich wupućowarjow z Delnjeje Łužicy
Lejna Theurigowa 11. februara 1944 Smječkecy inženjerka, předsydka załožboweje rady
Adam Thilo [[]] 1620 Trzęsów 11. januara 1681 Berlin farar, pioněr spisowneje serbšćiny
Pawoł Thomas 6. měrca 1898 Trebin 27. apryla 1942 Sachsenhausen tkalc, antifašist
Jakub Xaver Ticin 1. awgusta 1656 Kulow 17. awgusta 1693 před Běłohrodom jezuitski rjadnik, gramatikar a sobuzałožer spisowneje rěče katolskich Serbow
Stanisław Tilich 10. apryla 1959 Nowa Wjeska politikar, ministerski prezident Sakskeje
Mikławš Truc 21. januara 1839 Kukow 14. oktobra 1917 Jarobrod wojnar, twarc knjejskich wozow, pozdźišo awtow, předewzaćel
Mjertyn Tylka 31. awgusta 1857 Dešno 18. oktobra 1942 Kolberg farar, popularnowědny spisaćel
U
Matej Ungar 25. januara 1863 Čorny Chołmc 13. měrca 1939 Čorny Chołmc ratar, pčołar, ludowy basnik
Matej Urban 13. julija 1846 Turjo 4. apryla 1931 Chróstawa farar, kěrlušer, basnik, přełožowar
V
Matej Jan Józef Vicki 13. septembra 1660 Kulow 23. junija 1713 Budyšin duchowny, magister filozofije, awtobiograf
Jan Vogel 25. januara 1773 Hućina [[]] 1800 Hućina přełožer nabožinskeho pismowstwa
Jan Jurij Vogel 12. januara 1739 Trjebjeńca 21. januara 1826 Mužakow superintendent, rozswětlerski spisowaćel
Handrij Voigt 25. decembra 1794 Rakojdy 4. nowembra 1860 Hrodźišćo farar, nabožinski prócowar
Jurij Völkel 27. februara 1922 Chrósćicy 30. julija 1981 Jaseńca wučer, dołholětny předsyda Domowinskeje skupiny
Pawoł Völkel 13. septembra 1931 Chrósćicy 16. decembra 1997 Budyšin slawist, słownikar, wudawaćel a přełožowar
W
Michał Jan Wałda 8. septembra 1721 Čornecy 14. oktobra 1794 Budyšin duchowny, spisowaćel, hymnolog
Jan Wałtar 2. januara 1860 Burkhardswalde 5. decembra 1921 Njeswačidło farar, serbski basnik němskeho pochada
Jurij Wanak 27. apryla 1764 Chelno 2. septembra 1837 Njeswačidło wučer, přełožowar
Jurij Arnošt Wanak 7. meje 1817 Njeswačidło 27. meje 1887 Budyšin farar, spisowaćel
Wjacław Warichius [[]] 1564 Hrodźišćo 5. septembra 1618 Hodźij farar, pedagog, pioněr spisowneje hornjoserbšćiny
Jan Awgust Warko 26. julija 1821 Běła Woda 27. julija 1862 Jabłońc farar, spisowaćel, serbski prócowar
Korla Hendrich Warko 21. apryla 1837 Běła Woda 30. oktobra 1897 Rychbach wučer, spisowaćel, basnik, serbski prócowar
Jurij Water [[]] 1672 Kulow [[]] 1720 [[]] rězbar baroka
Jan Wawer 28. awgusta 1672 Mješicy 6. meje 1728 Bukecy farar, nabožinski a kulturny prócowar
Jan Wawrich 24. meje 1833 Miłoćicy [[]] 1860 na Morawje zastojnik, spisowaćel
Bjarnat Wawrik 9. junija 1889 Swinjarnja 9. januara 1979 Traunstein jurist, diplomat, hospodarski poradźowar, awtor etnografiskich studijow
Jurij Wawrik 2. februara 1816 Kukow 23. decembra 1878 Kanecy młynk, ludowy spisaćel
Jan Wencel 1. decembra 1737 Dźěžnikecy 20. septembra 1801 Ochranow farar, magister, nabožinski a kulturny prócowar
Jurij Wendšuh [[]] 1610 Zdźěr 25. septembra 1668 Vyšší Brod cistercienski rjadnik, reformator a klóšterski stawiznar
Jurij Winar 20. nowembra 1909 Radwor 11. meje 1991 Budyšin komponist, wučer a spisowaćel
Michał Wincar 4. januara 1854 Worklecy 21. septembra 1937 Worklecy žiwnosćer, braška
Jurij Winger 26. junija 1872 Chrósćicy 27. februara 1918 Łusk farar, spisowaćel, přełožowar
Pawoł Wirt 11. awgusta 1906 Stróža 20. apryla 1946 we wójnskej jatbje wučer, załožer serbskeje rěčneje geografije
Mina Witkojc 28. meje 1893 Borkowy 11. nowembra 1975 Popojce nowinarka, wuznamna delnjoserbska basnjerka
Bjedrich Awgust Wićaz 21. junija 1865 Brězynka 15. septembra 1927 Drježdźany inženjer, towarstwowy prócowar
Bosćij Michał Wićaz 10. januara 1747 Prawoćicy 15. oktobra 1803 Prawoćicy krajnobohotski wićežny bur, korčmar, braška, ludowy basnik
Jan Wićaz 25. julija 1794 Błócany 17. oktobra 1869 Błócany wulkobur a wjesny sudnik w Błócanach, wjednik burskeho hibanja 1848/49
Jurij Wićaz 19. oktobra 1899 Špitl 22. januara 1974 Praha žurnalist, přełožowar
Ota Wićaz 14. junija 1874 Chwaćicy 28. nowembra 1952 Stollberg literarny a kulturny stawiznar, redaktor, basnik a spisowaćel
Pawoł Wićaz 22. nowembra 1900 Wulke Ždźary 22. nowembra 1965 Budyšin wučer, kulturny historikar, lektor, awtor biografskich nastawkow
Pawoł Wićaz 12. meje 1902 Wudwor 4. meje 1958 Budyšin dźěłaćer, dźiwadźelnik
Pawoł Wićaz-Chrósćanski 14. januara 1901 Chrósćicy 12. junija 1933 Teplice ratarski dźěłaćer, redaktor, basnik
Herta Wićazec 4. februara 1819 Budyšin 24. měrca 1885 Budyšin šwalča, basnjerka
Jan Wjacsławk 4. měrca 1897 Wojerecy 9. awgusta 1963 Wojerecy krawski mišter, wušiwar a braška
Jakub Wjacsławk 15. februara 1885 Hórki 3. septembra 1951 Budyšin slawist, wědomostny bibliotekar, załožer Serbskeje bibliografije
Hendrich Božidar Wjela 7. měrca 1778 Dołha Boršć 1. januara 1805 Budyšin krajinowy rysowar a raděrowar
Herman Ferdinand Wjela 10. nowembra 1823 Wawicy 3. meje 1877 Wawicy sudniski asesor, spisowaćel, narodny prócowar
Jan Wjela 11. apryla 1880 Hornja Hórka 30. julija 1951 Hornja Hórka wikowanski pomocnik, zapósłanc strony SPD w Sakskim krajnym sejmje
Jurij Wjela 4. měrca 1892 Kubšicy 6. apryla 1969 Budyšin wučer, spisowaćel
Jan Wjela-Radyserb 8. januara 1822 Židow 19. januara 1907 Budyšin wučer, basnik a spisowaćel, ludowědnik
Julius Eduard Wjelan 1. februara 1817 Slepo 7. apryla 1892 Slepo farar, spisowaćel, basnik, grafikar, zakitowar serbstwa
Jakub Wjels 26. nowembra 1829 Hrubjelčicy 25. měrca 1874 Pisa farar, přełožowar, kulturny prócowar
Jan Wjenka 5. julija 1882 Róžant 21. apryla 1971 Chrósćicy duchowny, městopředsyda Domowiny, antifašist
Měto Wjeńcko 30. julija 1870 Móst 21. oktobra 1953 Choćebuz farar, składnostny spisaćel
Pětr Wjeńka 24. apryla 1960 ? 25. meje 1988 Mnichow spisowaćel
Michał Wjerab 16. septembra 1872 Chelno 2. měrca 1932 Zhorjelc wučer, muzejownik, kulturny stawiznar
Michał Wjesela 17. septembra 1863 Kulow 4. meje 1927 Klóšter Marijiny Doł duchowny, přełožowar a basnik
Bohuwěr Wjećela 5. meje 1878 Wadecy 4. meje 1963 Kubšicy póstownik, kulturny prócowar
Kurt Wjezar 20. měrca 1894 Hat 1. septembra 1979 Halle mišter knihićišćerstwa, kubłar serbskeho dorosta za knihićišć
Mikławš Wojnar 23. oktobra 1814 Šunow 28. meje 1868 Šwikawa šewc, spisaćel a nowinar
Mikławš Woko 19. oktobra 1873 Kulow 4. oktobra 1948 Kulow muler, lajski dźiwadźelnik
Jakub Wornar 18. apryla 1828 Dubrjenk 15. apryla 1910 Worklecy farar, spisaćel, spěchowar serbskeho towarstwoweho hibanja
Jakub Wornar 11. měrca 1908 Kulow 8. awgusta 1978 Worklecy skałar, funkcionar dźěłarnistwa, Domowinski prócowar
Janek Wowčer 10. februara 1977 nowinar, šefredaktor Serbskich Nowin
Korla Gustaw Wowčerk 26. awgusta 1863 Janecy [[]] 1945 [[]] knihićišćer, wuměłski nawoda spěwarskich towarstwow
Pawoł Wowčerk 9. awgusta 1905 Koslow 26. decembra 1976 Budyšin wučer, gramatikar
Jakub Jan Józef Wóski z Baerenstamma 26. julija 1692 Chrósćicy 3. decembra 1771 Budyšin biskop, nabožinski prócowar
Jakub Wróbl 6. julija 1853 Radwor 27. awgusta 1933 Vunapope zamkar, misionar
Jan Wróbl 19. apryla 1800 Horni Wujězd 1. februara 1867 Zarěč zahrodkar w Zarěču, wjednik serbskeho burskeho hibanja 1848/49
Jurij Wróbl 31. januara 1926 Wotrow 24. apryla 1981 Choćebuz wučer, sportowy organizator
Korla Awgust Wudowjenc 17. apryla 1851 Běła Hora [[]] [[]] w Ruskej gymnazialny profesor, w młodych lětach přełožowar
Handrij Wujanc 29. apryla 1814 Ketlicy 21. meje 1877 Chanecy wučer
Jurij Wuješ 15. januara 1905 Njebjelčicy 22. decembra 1968 Budyšin wučer, basnik, redaktor, dźiwadźelnik
Jan Handrij Wyrgač 15. decembra 1740 Delni Wujězd 4. januara 1799 Stockholm presbyter bratrowskeje wosady
Korla Wyrgač 17. oktobra 1883 Horni Wunjow 7. junija 1956 Budyšin farar, redaktor
Z
Handrij Zahrodnik 24. decembra 1654 Chwaćicy 2. februara 1727 Drježdźany blidar, dwórski mechanikar kurwjercha Awgusta Sylneho
Richard Zahrodnik 29. januara 1884 Luchow 14. nowembra 1962 Drježdźany wučer, ludowy spisowaćel, towarstwowy prócowar w Drježdźanach
Jurij Gustaw Zarjenk 15. februara 1871 Załom 28. januara 1946 Budyšin farar, kulturny prócowar
Mikławš Zarjenk 5. julija 1865 Dźěžnikecy 5. decembra 1916 Kamjenc farar, basnik a spisowaćel
Handrij Zejler 1. februara 1804 Słona Boršć 15. oktobra 1872 Łaz wuznamny serbski basnik, załožer serbskeje narodneje literatury
Henryk Zeman 2. junija 1897 Oberlößnitz 19. februara 1969 Bolesław wučer, lektor, słownikar
Konrad Zenda 7. februara 1900 Wojerecy 25. septembra 1958 Wojerecy plastikar, wuměłstwowy rjemjeslnik
Jan Awgust Zoba 29. oktobra 1869 Čornjow 7. januara 1911 Čornjow bur, reprezentant serbskich wulkoburskich kublerjow w narodnym hibanju
Jan Karlo Fryco Swora 14. awgusta 1818 Tšadow 15. junija 1884 Rań farar, kěrlušer, wudaćel słownika
Hanzo Juro Swora 6. oktobra 1785 Hajnk 19. julija 1844 Tšadow farar, słownikar
Kito Žonop 21. junija 1836 Hochoza 6. septembra 1926 Hochoza ratar, ludowy basnik
Jakub Žur 10. julija 1754 Hněwsecy 8. meje 1799 Budyšin kapłan, přiwisnik katolskich rozswětlerjow
Jakub Žur 9. septembra 1821 Hora 5. julija 1887 Pozdecy farar, narodny a socialny prócowar
Jakub Žur 14. apryla 1876 Njebjelčicy 27. februara 1969 Konjecy farar, redaktor, kulturny prócowar
Jan Žur 9. decembra 1812 Zdźěr 28. septembra 1872 Zdźěr wučer, dopisowar do Krajana
Jurij Žur 10. septembra 1788 Židźino 20. junija 1813 Budyšin wučer, serbowědny slědźer
Jurij Žur 10. apryla 1900 Ralbicy 25. junija 1967 Ralbicy ratar, prodrustwownik, Domowinski prócowar
Michał Žur 19. septembra 1868 Hózk 7. awgusta 1929 Groß Kottorz farar, spěchowar serbsko-pólskeje wzajomnosće
Mikławš Žur 13. měrca 1859 Worklecy 15. decembra 1932 Budyšin duchowny při Budyskim tachantstwje, awtor nabožinskich spisow a dźiwadłowych hrow
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije