K wobsahej skočić

Jurij Jakub

Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije

Jurij Jakub (němsce Ernst Johannes Georg Jacob; * 24. oktobra 1839 w Budyšinje, † 12. nowembra 1913 runje tam) bě serbski ewangelski farar a předsyda Serbskeje prědarskeje konferency.

Jakubowy row na nowym pohrjebnišću w Njeswačidle

Narodźi so jako syn Ernsta Bohuwěra Jakuba, tehdyšeho fararja Michałskeje wosady w měsće, a jeho žony Augusty, rodź. Fischer (1807–1897) z nahladneje Drježdźanskeje byrgarskeje swójby. Po wopyće měšćanskeje šule a gymnazija w Budyšinje studowaše Jurij Jakub wot 1860 do 1864 ewangelsku teologiju w Lipsku. Po nawróće do Łužicy dźěłaše najprjedy lěto jako domjacy wučer w Hodźiju, doniž njenastupi 1866 městno jako wyši wučer na realnym gymnaziju w Žitawje. Wot 1870 do 1873 skutkowaše jako kapłan a serbski prědar při Kamjenskej Klóšterskej cyrkwi. 1873 nastupi swoje farske městno při Njeswačanskej cyrkwi, hdźež wjace hač 30 lět wosta. 1906 poda so 67-lětny na wuměnk a přesydli so do ródneho Budyšina, hdźež bydleše na Hornčerskej čo. 17 hromadźe ze swojej sotru Jadwigu, wudowu Křesćana Bohuwěra Pfula. Pochowany bu na Njeswačanskim kěrchowje.

Po smjerći Imiša w lěće 1897 přewza Jakub předsydstwo ewangelskeje Serbskeje prědarskeje konferency a podpěrowaše jako tajki wosebje serbske cyrkwinske prócowanja. Nimo toho wotkaza za kubłanje serbskich duchownych a wučerjow nahladne pjenježne sumy. Wón płaći jako kraloswěrny zastupjer ewangelskeje inteligency.

W lěće 1862 zastupi Jurij Jakub do Maćicy Serbskeje a běše nachwilnje jeje městopředsyda.

Žórło[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

  • Měrko Šołta: Jakub, Jurij. W: Jan Šołta, Pětr Kunze, Franc Šěn (wud.): Nowy biografiski słownik k stawiznam a kulturje Serbow. Ludowe nakładnistwo Domowina, Budyšin 1984, str. 219sl.

Literatura[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije