Jaseńca (Kubšicy)

Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije
Zur Navigation springen Zur Suche springen
Jaseńca
Jeßnitz
gmejna: Kubschütz
wysokosć: 218 metrow n.m.hł.
51.15416666666714.4625218
póstowe čisło: 02627
předwólba: 03591
starše mjena: Jessenicz (1452), Gessenicz (1487), Dürr Jesnitz (1768)
Ryćerkubło w Jaseńcy

Ryćerkubło w Jaseńcy

Wobdźěłać
p  d  w
Information icon.svg

Jaseńca (němsce Jeßnitz, tež Dürrjeßnitz) je kublerske sydlišćo w Hornjej Łužicy, kotrež słuša do Kubšiskeje gmejny. Je dźěl wjesneho dźěla Hruboćic.

Geografija[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

Sydlišćo wobsteji z ryćerkubła a třoch dalšich twarjenjow a nadeńdźe so štyri kilometry juhowuchodnje Budyšina při prawym brjoze Bónječanskeje wody. Susodne wsy su Sokolca na sewjerozapadźe, Torońca na wuchodźe a Hruboćicy na juhozapadźe. Jaseńca leži při křižowanišću pjeć pućow (do Budyšina, Jenkec, Torońcy, Lubjenca a Bónjec).

Stawizny[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

Kubło naspomni so prěni raz w lěće 1356 jako Jesnicz, wobsydstwo wěsteho knjeza Jana. Nasta najskerje za čas němskeje kolonizacije Hornjeje Łužicy jako samostatne kubło a dósta swoje mjeno wot rěčki z jasenjoweho lěsa, dźensnišeje Bónječanskeje wody. Jasčanske kubło bě jedne z prěnich we Łužicy, kotrež plahowaše neple, a to hižo w lěće 1762. Zo by so wot Jaseńcy pola Chrósćic rozeznawało, mjenowachu sydlišćo w 18. lětstotku tež Dürrjeßnitz („Sucha Jaseńca“).

Wot lěta 1945 bě kubło jako ludowe kubło „Fritz Joß“ w statnym wobsydstwje a pozdźišo dźěl Pomorčanskeho ludoweho kubła.

Politisce njebě Jaseńca ženje samostatna, ale ze starodawna Hrubočanski wjesny dźěl. 1973 zagmejnowaštej so wobě wjesce do Jenkec, wot 1994 słušatej do Kubšanskeje gmejny.

Pomniki[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

Juhowuchodnje Jaseńcy nadeńdźe so při starej šćežce do Lubjenca pokutny kamjeń z lěta 1669, kotryž wopomina na mandźelsku bura Měrćina Taucha, kotraž zmori dnja 9. decembra 1669 swojej dźěsći, kotrejž njemóžeše dla hłodu hižo zežiwjeć. Mordarka bu dnja 6. februara 1670 w Jaseńcy z mječom wotprawjena a Tauchec chěža wottorhana. Kamjeń steješe prěnjotnje na městnje chěžki a bu pozdźišo na městnje njeskutka postajeny.

Twarjenje něhdyšeho ryćerkubła pochadźa z prěnjeje połojcy 19. lětstotka a je připóznaty kulturny pomnik.


Wotkazy[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

 Commons: Jaseńca pola Kubšic – Zběrka wobrazow, widejow a awdiodatajow
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije