Iršćina

Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije
Dźi do: Nawigacija, Pytać
Gaeilge
Iršćina
kraje Irska
rěčnicy 350 000 ?
znamjenja a klasifikacija
klasifikacija indoeuropske rěče
keltiske rěče
goidelske rěče
Iršćina
družina pisma łaćonski alfabet
oficielny status
hamtska rěč Irska, Europska Unija
rěčne kody
ISO 639-1:

ga

ISO 639-2:

gle

ISO 639-3 (SIL):

gle

Wikipedija
Wobdźěłać
p  d  w
Information icon.svg

Iršćina (tež irska gaelšćina) je goidelska (gaelska) rěč ze skupiny keltiskich rěčow ze swójby indoeuropskich rěčow, blisko přiwuzna šotiskej gaelšćinje. Irsce rěči wokoło 350.000 ludźi.

Irsce so rěči w Irskej a Sewjernej Irskej jako mjeńšinowej rěči (pódla jendźelšćiny), ma ale status narodneje a hamtskeje rěče Irskeje. Irsce rěči wobydlerstwo předewšěm w kónčinach Gaeltacht, kotrež zapadnje wot Galway z bliskimi Aranskimi kupami leži, kónčina we wokolinje města Bangor a bliskeje połkupy.

Na zapadźe kupy je Iršćina maćeršćina wokoło 40.000 ludźi. W Sewjernej Irskej njeje hamtska rěč, ale liči oficialnje k mjeńšinowym rěčam. Dźensa prócuje so irske knježerstwo wo zasowožiwjenje iršćiny na zakładźe wšelakich programow, na př. zawjedźenje iršćiny na zarjadach, w šulach, w telewiziji a rozhłosu. Turista móže před problemom stać, hdyž so dóstanje do kónčin Gaeltacht. Namaka jenož tafle w iršćinje, na mapje su zapřijeća jenož jendźelsce zapisane. Po cyłym kraju su wšě tafle dwurěčne jendźelsko-irske. Jenož mały dźěl młodeje generacije móže rěč prjedownikow rěčeć, wjetši dźěl ludnosće ju hišće rozumi. Něhdźe 30.000 šulerjow nimo Gaeltachta wopytaja zakładne a srjedźne šule z wučbu w irskej rěči, jich ličba při tym rosće. Wo tute šule so stara njeknježerstwowa organizacija Gaelscoileanna. Wobsteji móžnosć, někotre přednoški z poskitka uniwersity w iršćinje słyšeć, předewšěm na Narodnej uniwersiće w Galway (Ollscoil na hÉireann).

W Irskej eksistuje statna telewizija w Iršćinje, runje tak radijowa stacija. W Sewjernej Irskej je mały dźěl wusyłanjow BBC w iršćinje.

Wikisłownik
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije