Věra Bartošková

Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije
Věra Bartošková
datum narodźenja: 27. septembra 1946
ródne město: Praha (Čěska)
Wobdźěłać
p  d  w

Věra Bartošková (*27. septembra 1946 w Praze) je čěska publicistka a basnica.

Absolwowaše studij na Filozofiskej fakulće Karloweje Uniwersity w Praze, wot 1974 je wona w Duchcovje žiwa. Skutkowaše jako redaktorka Sewjeročěskeho nakładnistwa, w Tepličanskim Směrje, w Revue Teplice, jako šefredaktorka Sewjeročěskeje revue a w Sewjeročěskim dźeniku. Je čłonka Syndikata nowinarjow, Zhromadźenstwa spisowaćelow (Obec spisovatelů) a Sewjeročěskeho kluba spisowaćelow. W lěće 1993 załoži nakładnistwo KAPUCÍN Towarstwa přećelow města Duchcova, wuda w nim a wjace hač 40 knihow a publikacijow, přewažnje sewjeročěskich awtorow a přihotowaše je. Sobuskutkuje aktiwnje w někotrych ekologiskich a ciwilnych njestatnych organizacijach. Iniciěrowaše a wot 1996 organizuje wjeleworštowe ekologisko-kubłanske sympozije „Vznášení nad krajinou“ (Znošowanje nad krajinu).

Swoje wjerše publikuje w literarnych časopisach a medijach w regionje a tež w cyłej Čěskej republice republice – wjerše wozjewja w regionalnym ćisku a tež we wobłuku Čěskeje repubiki na př. w přiłoze časopisa Nové ústecké přehledy Sluneční koróna, w juhočěskim Forumje, w Liberecskim Světliku, na internetowych stronach basnikow Čěskeje republiki. Wuda samizdatowu zběrku Jezeří (1988) a zarjadowa publikaciju Chceme čistý vzduch (Chcemy čisty powětr, 1990) wo ekologiskich demonstracijach w Teplicach. Po jeje basni Strach o moudivláčka (Strach wo ramušku) bu antologija sewjeročěskich a serbskich awtorow pomjenowana (Kapucín 1996). Jeje wjerše su wobstatk antologije sewjeročěskich awtorow Od břehů k horám (Wot brjohow k horam, nakładnistwo Votobia 2000). Wuda zběrce basnjow Vrstvení v krajině (Worštowanje w krajinje, nakładnistwo Kapucín, 2002) a Zasaženi sluncem (Přez słónco trjecheni, nakładnistwo Kapucín, 2003). Z wjeršow zběrki Vrstvení v krajině je sewjeročěski komponist Václav Bůžek kantatu „Černí čápi a bílé labutě“ (Čorne baćony a běłe kołpje) za sopran]], bariton, měšany chór, pišćele a orchester skomponował. Swětowa premjera zaklinči w lěće 2004 w Teplicach w přednošku Sewjeročěskeje filharmonije a solistow Narodneho Dźiwadła. Wobdźěli so ze swojimi wjeršemi na antologiji sewjeročěskich literatow „Sluneční koróna“ (Słónčna korona, nakładnistwo Kapucín, 2004) a Poutníci slova (Putnicy słowa), z přełožkom do Esperanta (wuda Teplický Šlauch 2000, swobodne tworjace a literarno-estetiske towarstwo, 2004). W lěće 2005 buchu jeje wjerše do zběrnika poezije Vzplanutí deště (Zasapanje dešćika) w Interneće zarjadowane (we wobłuku projekta njezapomniteje literatury Taxus bohemica předstaji jón syndikát V-Art Horažďovice-Písek, Prácheň). W samsnym lěće wuda Sewjeročěska wědomostna knihownja w Ústí nad Labem zhromadnje ze Sewjeročěskim klubom spisowaćelow jeje zběrku wjeršow Světlo stromů (Swěca štomow).

W lěće 2006 přinošowaše k antologiji Rošáda (Rochada, wudatej k Festiwalej poezije juhočěskich awtorow (Balt-East, Ke Škole 1, 14900 Praha 11). Jeje poezija je na webowych stronach Zhromadźenstwa spisowaćelow Praha a nakładnistwa Žár, Ostravaskeje wotnožki Zhromadźenstwa spisowaćelow zastupjena.

Wobdźěla so na awtorskich čitanjach w Tepličanskim Šlauchu, w cyklusu Nebojte se poezie (Njebojće so poezije) w Mosće, we wědomostnej knihowni w Ústí nad Labem, w Měšćanskej knihowni w Teplicach, w Módrym klubje w Litoměřicach a w Praze. We swojich wjeršach wuzběhuje jónkróćnosć přirody a krajiny a dótka so stracha wo nju, wosebje wo Rudne hory a Čěske srjedźne hory. Pyta skryte a wudźěłane zwiski z antikskej a keltiskej mytologiju. Jeje najnowša zběrka basnjow Šupiny hlubin (Šupizny hłubinow) wuńdźe w lěće 2007.

Eksterne wotkazy[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije