K wobsahej skočić

Předmjeno

Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije

Předmjeno jedneje wosoby je tónle dźěl mjena, kotryž přisłušnosć k wěstej swójbje njezwuraznje, ale indiwiduelneho čłowjeka identifikuje. Postaja so po porodźe wot staršeju dźěsća, při čimž je móžno, wjacore předmjena spožčeć. We wjele krajach je rozdawanje předmjenow zakonsce rjadowane, tak tež w Němskej. Tak dyrbi mjeno n.př. jasnje pokazować na splah nošerja, nimo toho njesmě być ranjace abo wulgarne.

W serbšćinje a němčinje steji předmjeno dźensa – kaž wopřijeće hižo wupraji – před swójbnym mjenom. We woběmaj rěčomaj su pak wurazy kaž Krawcec Leńka abo Schusters Hans hač do dźensnišeho móžne, wosebje w dialektach. W druhich rěčach, tak w madźaršćinje, vietnamšćinje, chinšćinje, japanšćinje a korejšćinje steji předmjeno porno tomu za swójbnym mjenom.

W jendźelskim rěčnym rumje su mjezymjena z wašnjom, kotrež steja mjez předmjenom a swójbnym mjenom a so husto skrótšuja (n.př. George W. Bush). Podobnje su nanowske mjena w rušćinje, kotrež steja runje tak na druhim městnje po předmjenje (n.př. Lew Nikolajewič Tolstoj). Mjezymjena a nanowe mjena jako předmjena njepłaća.

Z někotrych předmjenow su so přez lětstotki wuwili swójbne mjena, tak w serbšćinje n.př. Handrik, Hrjehor, Jakubaš, Mark, Měrćink, Michałk abo Symank.

Dźensniše hornjoserbske předmjena su zwjetša křesćanskeho pochada.

 Commons: Předmjena – Zběrka wobrazow, widejow a awdiodatajow
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije