K wobsahej skočić

Joschka Fischer

Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije
Joschka Fischer w lěće 2014
Fischerowe podpismo

Joschka Fischer (poprawom Joseph Martin Fischer; * 12. apryla 1948 w Gerabronnje) je něhdyši němski politikar Zwjazka 90/Zelenych a bywši wonkowny minister Němskeje (1998–2005).

Narodźi so jako syn z Madźarskeje pochadźaceje němskeje swójby, kotraž měješe 1946 swoju domiznu wopušćić. Wot 1967 angažowaše so w studentskim hibanju a w Zwonkaparlamentariskej opoziciji (APO) we Frankobrodźe nad Mohanom. Hač do lěta 1975 bě z čłonom radikalneje lěwicarskeje skupiny Revolutionärer Kampf a wobdźěleše so na wjacorych namócnych bojach z policiju. W lěće 1982 zastupi do nowozałoženeje Zeleneje strony a přisłušeše wot 1983 prěnjeje zeleneje frakcije w zwjazkowym sejmje. Jako dóńdźe 1985 w Hessenskej k wutworjenju prěnjeho čerwjeno-zeleneho knježerstwa, sta so Fischer ze statnym ministrom za wobswět a energiju. Po rozpadźe knježerstwa 1987 a nowowólbach zaćahny do krajneho sejma. Tež w druhej, wot 1991 knježacej čerwjeno-zelenej koaliciji pod ministerskim prezidentom Hans Eichel (SPD) bě z wobswětowym ministrom.

W oktobrje 1994 złoži wšě hessenske zastojnstwa a sta so po za Zelenych wuspěšnych wólbach do zwjazkoweho sejma hromadźe z Kerstin Müller z rěčnikom tamnišeje zeleneje frakcije. Pod wjednistwom Fischera přeměnjachu so Zeleni bóle do realpolitiskeho směra a wzdawachu so radikalnych pozicijow.

Po wólbach do zwjazkoweho sejma w lěće 1998 poradźi so SPD a Zelenym, po 16 lětach wotwjazać knježerstwo Helmuta Kohla a wutworić prěnju čerwjeno-zelenu koaliciju na zwjazkowej runinje z kanclerom Gerhardom Schröderom (SPD). Joschka Fischer sta so z wonkownym ministrom a wicekanclerom Zwjazkoweje republiki Němska. W jeho dobje zastojnstwa wobdźěli so Němska na Kosowskej wójnje přećiwo Juhosłowjanskej, nic pak na Třećej Golfowej wójnje.

Po poražce čerwjeno-zeleneho knježerstwa při wólbach 2005 złoži zastojnstwo frakciskeho předsydy a lěto po tym tež mandat w zwjazkowym sejmje. Wot toho časa dźěła jako politiski poradźowar a awtor.

Wotkazaj[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

 Commons: Joschka Fischer – Zběrka wobrazow, widejow a awdiodatajow
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije