Jan Evangelista Purkyně

Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije
Jan Evangelista Purkyně
Jan Evangelista Purkyně
Zakładne daty
datum narodźenja: 17. decembra 1787
ródne město: Libochovice
datum zemrěća: 28. julija 1869
městno zemrěća: Praha
Wobdźěłać
p  d  w

Jan Evangelista Purkyně (* 17. decembra 1787 w Libochovicach; † 28. julija 1869 w Praze) bě fyziolog a horliwy Čěch a Słowjan.

Žiwjenje[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

Purkyně so 1822 na profesora fyziologije na Wrócławsku uniwersitu powoła, hdźež wutworješe samostatny fyziologiski institut. Wot lěta 1850 běše profesor fyziologije na uniwersiće w Praze. Purkyně wučeše pola sebje doma studentow čěsku rěč a organizowaše słowjanske studentske kružki.

Mjez druhim na initiatiwu Smolerja załoži so we Wrócławju 1838 Akademiske towarstwo za łužiske stawizny a rěče ze serbskim a němskim wotrjadom. Přez tute towarstwo zeznajomni so Purkyně ze Smolerjom, kotryž běše pozdźiši wučer swojeju synow Emanuela a Karla a jeho knihownik. Za čas studija Smolerja we Wrócławju, běše Purkyně jeho najwažniši spěchowar a skrući jeho narodne wědomje. Smoler bydleše zdźěla tež pola njeho doma, nawuknje wot njeho čěšćinu a zezna so z čěskej kulturu. Mjez lětami 1840 do 1849 běše Purkyně protektor Akademiskeho towarstwa za łužiske stawizny a rěče. Wón haješe tež zwisk z Jordanom a wopyta w Praze zhromadźizny Serbowki.

Purkyně napisa wjele nastawkow wo Słowjanach, w kotrychž je tež Serbow naspominał.

Žórła[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

  • Jan Petr: Purkyně, Jan Evangelista. W: Jan Šołta, Pětr Kunze, Franc Šěn (wud.): Nowy biografiski słownik k stawiznam a kulturje Serbow. Ludowe nakładnistwo Domowina, Budyšin 1984, str. 458.

Wotkazy[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

 Commons: Jan Evangelista Purkyně – Zběrka wobrazow, widejow a awdiodatajow
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije