K wobsahej skočić

Serbske Słowo

Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije

Serbske Słowoserbski politiski tydźenik, kotryž wuchadźeše wot 25. januara 1919 hač do 31. decembra tutoho lěta w hornjoserbskej a němskej rěči. Zamołwity redaktor a zdobom wudawar bě hač do septembra 1919 Maks Štrympa a wot septembra hač do decembra sekretar Serbskeho narodneho wuběrka, Jan Bryl. Sydło redakcije běše w Drježdźanach, nowina ćišćeše so pak pola Donnerhakec w Budyšinje.

Tydźenik měješe słužić jako organ serbskeho narodneho hibanja wokoło Arnošta Barta a woznamjeni so w podnapismje jako Listy ze Serbow a němsce Blätter für das Wendentum. Jedna so wo prěnje dwurěčne serbsko-němske politiske nowiny. W prěnim połlěće publikowaše zawodny nastawk na prěnjej stronje přeco serbsce a němsce. Zamołwići chcychu z tym tež němsce rěčacym Serbam zmóžnić, so (zaso) na serbske słowa zwučić. Nimo toho mějachu wotpohlad, tež zajimowanemu Němcej „wšelke wědźenja hódne poskići[ć], štož by w němskich nowinach podarmo pytał“.

Nowina wobsteješe ze štyrjoch stron a steješe politisce jasnje na stronje Bartoweho hibanja, tež nastupajo wot njeho žadaneje serbskeje samostatnosće. W septembrje 1919 wozjewi Božidar Dobrucky, zo bě nowinu za Serbski narodny wuběrk nakupił. Redakcija bě so hižo srjedź lěta přesydliła do Budyšina.

Na kóncu měješe tydźenik wjace hač 500 stajnych woteběrarjow. Kónc wuchadźenja z 48. čisłom dnja 31. decembra 1919 zwisuje snadź tež z tym, zo stachu so Serbske Nowiny wot spočatka lěta 1920 z dźenikom.

Nimo Štrympy a Bryla słušeštaj do redakciskeho kruha tež wučer Jurij Słodeńk a Jan Skala. Powěsće z Prahi wozjewichu so z pismikomaj „J.W.“ a běchu tuž najskerje z pjera Jurja Wićaza.

Žórło[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

  • Měrćin Völkel: Serbske nowiny a časopisy w zašłosći a w přitomnosći. Ludowe nakładnistwo Domowina, Budyšin 1984, str. 91–94.
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije