K wobsahej skočić

Maximilian Krah

Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije
Maximilian Krah w lěće 2016

Maximilian Eugen Krah (* 28. januara 1977 we Worklečanskej chorowni) je němski prawiznik a politikar strony AfD. Wón je wot februara 2018 zastupowacy předsyda sakskeje AfD a z lěta 2019 zapósłanc Europskeho parlamenta. Do 2016 bě wón čłon CDU.

Po nanowej stronje pochadźachu z Kamjenca, hdźež dźěd lěkarješe a mjez Kolpingami mjeno měješe. Starši bydlachu spočatnje w Pančanskej starej mlokarni. Bórze wotrosće dale w Drježdźanach a maturowaše při ewangelskim Křižnym gymnaziju.

Mać chodźeše kónc połstatych lět do Pančanskeje šule. Nan Peter, za čas NDR inženjer, dźěłaše wot 1990 jako referent w Nutřkownym ministerstwje Sakskeje.

Jako prawiznik zastupowaše Krah Piusowe bratrowstwo a skućićelow nadpada na ćěkańcow z Iraka w Arnsdorfskich superwikach w lěće 2016.

Wustawowy škit spomni jeho dla wužiwanja słowa „Umvolkung“, zapřijeća prawicarskeho naratiwa, w zjawnych narěčach. Swoje šowinistiske nastajenja wospjetowaše na zhromadźiznje w Freitalu, jako praji, zo ma „Sakska němska wostać“.

W nalěću 2024, jako načolny kandidat swojeje strony za wólby do Europskeho parlamenta, zajachu zastojnicy jeho najwušeho sobudźěłaćerja dla podhlada spionaže za Chinu. Sam ma so wobarać podhladej čěskeje tajneje słužby, zo je přiwzał pjenjezy ruskeho oligarcha, kotryž z Prahi internetny portal ruskeje propagandy wudźeržuje.

Sćelak ZDF wozjewi w samsnym měsacu, zo bě dźěd Martin Krah w hornjošleskim Hindenburgu lěta 1938 čłon SA, jako tam Židow přesćěhachu.

Krah je romsko-katolski, wudowc, wospjet ženjeny a ma šěsć dźěći.

Wotkaz[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

  • Zapisk w datowej bance Europskeho parlamenta (němsce)
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije