K wobsahej skočić

Jurij Łušćanski

Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije

Jurij Łušćanski (němsce Jurij Wuschansky; * 8. oktobra 1951 w Njebjelčicach) je serbski basnik, bywši hudźbny redaktor a referent Domowiny.

Žiwjenjoběh[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

Wón narodźi so do Njebjelčanskeje burskeje swójby. Wot staroby dźewjeć lět bě sobustaw Drježdźanskich kapałnikow. Na polytechniskej šuli studowaše typografiju, po tym polytechniku a skónčnje klasisku hudźbu na Drježdźanskej Wysokej hudźbnej šuli Carl Maria von Weber. Po studiju skutkowaše jako spěwar w Serbskim ludowym ansamblu a za čas zakładneje wojerskeje słužby we wuměłstwowym ansamblu Němskeje ludoweje armeje (NVA) w Berlinje. Wot 1979 do 1991 dźěłaše jako hudźbny redaktor w statnej telewiziji NDR (Deutscher Fernsehfunk), hdźež měješe mjez druhim na starosći wusyłanje Ein Kessel Buntes. Po zawrjenju sćelaka dźěłaše mjez 1992 a 2011 w Domowinje; najprjedy jako rěčnik a po tym jako referent za serbske poćahi z publikumom a referent za kulturu a wukraj. Wot 2016 do 2020 bě předsyda Maćicy Serbskeje. 14. oktobra 2023 spožči so jemu Myto Ćišinskeho.[1]

Jurij Łušćanski bydli w Budyšinje.

Twórba[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

Swoje basnje wudawa hłownje w serbskich časopisach a almanachach. Dźěl jeho tworjenja so do čěšćiny, pólšćiny, słowakšćiny a němčiny přełoži.

  • Čerwjeń brěškow (LND 2011, 2. wudaće 2017)
  • Ruměnec broskví (Měšćanska biblioteka Varnsdorf 2012) wuběrk čěskich přełožkow

Žórło[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

  1. Ćichi patriot. Jurij Łušćanski z Mytom Ćišinskeho počesćeny. Katolski Posoł, 22. oktobra 2023

Wotkazaj[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

 Commons: Jurij Łušćanski – Zběrka wobrazow, widejow a awdiodatajow
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije