K wobsahej skočić

Kompjuterowa tastatura

Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije
Tastatury su rozšěrjene zapodawanske nastroje: Wužiwar tłóči tastu na tastaturje a sposrědkuje z tym informaciju na ličak abo druhi nastroj.
Standardna tastatura ličaka z němskim tastaturowym wuhotowanjom T2

Kompjuterowa tastatura je w informatice zapodawanski nastroj po přikładźe pisanskeje mašiny, kotryž so wužiwa za zapodaće a wodźenje znamješkow na ličaku.

Město zažneje technologije dźěrkow a dźěrobantow je wot 1970tych lět interakcija přez dalokopisakowe tastatury najwažniša metoda zapodawanja za ličaki, wot 1980tych lět wudospołnjena z kompjuterowej myšku. Tastatura so ličakej přez USB-kable abo škričkowy zwisk přizamknje. Na tastach F, J (wuzběhnjenej smuze) resp. Num 5 su zwjetša pomocne markěrowanja za spěšnišu orientaciju (na tasće F a J kładźemy při pisanju z dźesać porstami pokazowakaj).

Code Kit Unicode ma znamješko za kompjuterowu tastaturu ⌨ (z U + 2328).

Wuhotowanje[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

Za wšelake nastroje, dźěłowe systemy a rěče eksistuja najwšelakoriše wuhotowanja tastatury. Za rěče z łaćonskimi pismikami su prěnje pismiki horjeka nalěwo zwjetša QWERTZ (na př. němčina, serbšćina) abo QWERTY (jendźelšćina). Tež za serbskej rěči mamy wotpowědne wuhotowanje, na př. za Windows.

Wotkazaj[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

 Commons: Kompjuterowe tastatury – Zběrka wobrazow, widejow a awdiodatajow
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije