Turkowska

Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije
Zur Navigation springen Zur Suche springen
3936
Turkowska republika
Coat of Arms of Turkey.svg Flag of Turkey.svg
zakładne daty:
swójske mjeno Türkiye Cumhuriyeti (tr.)
stolica Ankara
přestrjeń 783.562 km²
wobydlerstwo 79.414.269 (2015)
hustosć 101,4 wob./km²
forma knježerstwa parlamentariska republika
hłowa stata prezident
Recep Tayyip Erdoğan
šef knježerstwa ministerski prezident
Binali Yıldırım (wot 2016)
měna nowa turkowska lira
hamtska rěč turkowšćina
hymna İstiklâl Marşı
časowe pasmo UTC+2
nastaće 29. oktobra 1923
Top Level Domain .tr
Połoženje Turkowskeje w Europje
AwstriskaBelgiskaBołharskaCypernskaČěskaNěmskaDanskaDanskaEstiskaŠpaniskaFinskaFrancoskaFrancoskaZjednoćene kralestwoZjednoćene kralestwoGrjekskaGrjekskaMadźarskaIrskaItalskaItalskaItalskaLitawskaLuxemburgskaLetiskaNižozemskaPólskaPortugalskaRumunskaŠwedskaSłowjenskaSłowakskaIslandskaČorna HoraMakedonskaChorwatskaTurkowskaTurkowskaMaltaSerbiskaGrönlandskaFerejeNorwegskaNorwegskaIsle of ManGuernseyJerseyAndorraMonakoŠwicarskaLiechtensteinVatikanske městoSan MarinoAlbanskaKosowoBosniska a HercegowinaMoldawskaBěłoruskaRuskaUkrainaAwtonomna republika KrimKazachstanAbchaziskaJužna OsetiskaGeorgiskaAzerbajdźanAzerbajdźanArmenskaIranLibanonSyriskaIsraelJordaniskaSawdi-ArabskaIrakRuskaTuneziskaAlgeriskaMarokkoKarta
Wo tutym wobrazu
Wobdźěłać
p  d  w
Information icon.svg

Turkowska (turkowsce Türkiye) je njewotwisny stat w Małej Aziji a zdźěla – zapadnje Bosporusa – na Balkanskej połkupje w juhowuchodnej Europje. Wona nasta po rozpadźe Osmaniskeho mócnarstwa w lěće 1923 jako njewotwisna republika.

Mjezuje z Grjekskej na zapadźe, z Bołharskej na sewjerozapadźe, z Čornym morjom na sewjeru, z Georgiskej na sewjerowuchodźe, z Armenskej a Iranom na wuchodźe, z Irakom na juhowuchodźe a ze Syriskej na juhu.

Stolica je Ankara, najwjetše město pak Istanbul. Najwyša hora je Ararat (5137 m) na samym wuchodźe Turkowskeje, při hranicomaj Armenskeje a Irana.

Wotkaz[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

 Commons: Turkowska – Zběrka wobrazow, widejow a awdiodatajow
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije