K wobsahej skočić

Turkowska

Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije
3936
Republika Turkowska
zakładne daty:
swójske mjeno Türkiye Cumhuriyeti (tr.)
stolica Ankara
přestrjeń 783.562 km²
wobydlerstwo 79.414.269 (2015)
hustosć 101,4 wob./km²
forma knježerstwa prezidentiska republika
hłowa stata a šef knježerstwa prezident
Recep Tayyip Erdoğan
měna nowa turkowska lira
hamtska rěč turkowšćina
hymna İstiklâl Marşı
časowe pasmo UTC+2
nastaće 29. oktobra 1923
Top Level Domain .tr
Połoženje Turkowskeje w Europje
KartaAwstriskaBelgiskaBołharskaCypernskaČěskaNěmskaDanskaDanskaEstiskaŠpaniskaFinskaFrancoskaFrancoskaZjednoćene kralestwoZjednoćene kralestwoGrjekskaGrjekskaMadźarskaIrskaItalskaItalskaItalskaLitawskaLuxemburgskaLetiskaNižozemskaPólskaPortugalskaRumunskaŠwedskaSłowjenskaSłowakskaIslandskaČorna HoraSewjerna MakedonskaChorwatskaTurkowskaTurkowskaMaltaSerbiskaGrönlandskaFerejeNorwegskaNorwegskaIsle of ManGuernseyJerseyAndorraMonakoŠwicarskaLiechtensteinVatikanske městoSan MarinoAlbanskaKosowoBosniska a HercegowinaMoldawskaBěłoruskaRuskaUkrainaAwtonomna republika KrimKazachstanAbchaziskaJužna OsetiskaGeorgiskaAzerbajdźanAzerbajdźanArmenskaIranLibanonSyriskaIsraelJordaniskaSawdi-ArabskaIrakRuskaTuneziskaAlgeriskaMarokko
Karta
Wobdźěłać
p  d  w

Turkowska (turkowsce Türkiye) je njewotwisny stat w Małej Aziji a zdźěla – zapadnje Bosporusa – na Balkanskej połkupje w juhowuchodnej Europje. Wona nasta po rozpadźe Osmaniskeho mócnarstwa w lěće 1923 pod nawodnistwom Kemala Atatürka jako njewotwisna republika.

Mjezuje z Grjekskej na zapadźe, z Bołharskej na sewjerozapadźe, z Čornym morjom na sewjeru, z Georgiskej na sewjerowuchodźe, z Armenskej a Iranom na wuchodźe, z Irakom na juhowuchodźe a ze Syriskej na juhu.

Stolica je Ankara, najwjetše město pak Istanbul. Najwyša hora je Ararat (5137 m) na samym wuchodźe Turkowskeje, při hranicomaj Armenskeje a Irana.

Wotkaz[wobdźěłać | žórłowy tekst wobdźěłać]

 Commons: Turkowska – Zběrka wobrazow, widejow a awdiodatajow
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije