Jan Awgust Měrćink: Rozdźěl mjez wersijomaj

Zur Navigation springen Zur Suche springen
S
to scyła žana kupa njeje
SKeine Bearbeitungszusammenfassung
S (to scyła žana kupa njeje)
== Žiwjenje ==
[[Dataja:Matthäus-Lange-Straße 1-Zinzendorfplatz 5 Kleinwelka.JPG|mini|Bratrowski dom w Małym Wjelkowje, hdźež přebywaše Měrćink jako młody muž]]
Měrćink narodźi so jako syn chěžkarja a ćěsle w ewangelskej wosadnej wsy Hrodźišću pola [[Wóspork]]a a přebywaše młodźinske lěta wot 1832 w Małym Wjelkowje pola [[Budyšin]]a, hdźež nawukny šewcowstwo. Wón přiwza so do tamnišeje Ochranowskeje bratrowskeje jednoty a powoła so na misionstwo. Po přihoće w [[Ochranow]]je a Małym Wjelkowje poda so 27-lětny jako misionar na kupupołkupu [[Labrador]] na puć, hdźež mějachu Ochranowčenjo misionarsku staciju ''Okak''.
 
W Okaku wučeše Měrćink dźěćom čitanje a pisanje kaž tež geografiju a hudźbu. Sam nawukny tamnišu inuitsku rěč [[Inuktitut]], w kotrejž tež prědowaše. Po pjećlětnej słužbje na Labradorje wróći so prěni raz na dowol k swójbje do Hrodźišća. Tam dósta naprašowanje za nowu misiju, tónraz jako tołmačer britiskeje ekspedicije do [[Arktika|Arktiki]], kotraž měješe zhubjenu Franklinowu ekspediciju namakać. Dožiwjenja na tutej štyrilětnej jězbje (1850–54) z płachtakom ''HMS Investigator'', na kotrejž namakachu [[Sewjerozapadna pasaža|Sewjerozapadnu pasažu]] mjez [[Atlantik]]om a [[Pacifik]]om, wozjewi w pućowanskim dźeniku, kotryž słuša hač do dźensnišeho k standardnym twórbam němskeho polarneho slědźenja. Listy ze sewjerneho lodoweho morja wozjewichu so tež 1850 w [[Zernička (časopis)|Zerničce]] a 1853 w [[Tydźenska Nowina|Tydźenskej Nowinje]].
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije

Nawigaciski meni